مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / دسته‌بندی نشده / روانشناسی لجبازی، علل و درمان

روانشناسی لجبازی، علل و درمان

علل وعوامل متعددی در پیدایش روحیه لجبازی اثر دارد وما در این جا به برخی از آنها اشاره می نمائیم:یکی از علل ، محبت های افراطی پدران ومادران است البته در مواردی هم شرائط و اوضاع خارجی در ضرورت این توجه و محبت فوق العاده موثر می باشد . مثلاً برخی از کودکان فرزند منحصر به فرد خانواده هستند یا از نظر جنسیت تنها پسر خانواده می باشند و در بعضی از موارد هم ،کودک از اول ناتوان بوده،دوره بیماراش طولانی بوده ،برای او وضع استثنائی به وجود آورده در چنین مواردی پدران ومادران می کوشند به همه خواسته های کودک جواب مثبت دهند اگر برخی از این تمایلات اصولی ومنطقی نباشد در نتیجه چنین کودکانی بتدریج با روحیه لجبازی تربیت می شوند .

واضح است کودکانی که درخردسالی هرچه خواسته فوراً برایش تهیه می شده بعدها با این روحیه خو گرفته توقع دارند هر چه بخوا هند و وهر چه بگو یند، باید دیگران بدون قید و شرط خواسته او را انجام دهند.

 محرو میت و لج بازی

انسان در هر دوره از زندگی نیازهایی دارد، اگر نیاز های شخص بر آورده نشود . بتدریج فردا عقده ای ولجباز بار می آید  ، اینگونه افراد با روحیه لجبازی ، عقده ها و ناراحتی های خود را جبران می نمایند . بعضی از محیط ها فردرا از بسیاری از آزادیهای معقول ومشروع باز داشته و  به سختی آنان را در منگنه فشار ، قرار می دهند اینگونه افراد با مکانیسم دفاعی به یک نوع اعتیاد و آلودگی خطر ناکی دست می زنند و ریشه وانگیزه این کار جز لجاجت و دهن کجی کردن چیز دیگری نمی باشد.

 پیش گیری های اسلام از لجاجت

در همه مقررات وقوانین اسلامی این واقعیت به چشم می خورد که اسلام بطور جدی و قاطع با هر عاملی که از آن تفرقه وجدایی ودشمنی وعداوت وکینه توزی به وجود آید شدیداً مبارزه کرده است تا آنجا که از عواملی هم که امکان بروز هر نوع تصادم و برخوردی داده می شود اکیداًجلو گیری به عمل آورده است .

حضرت علی(ع) می فرماید؛ سرزنش زیادی آتش لجاجت را شعله ور می کند .

امام باقر (ع) می فر ماید : (ان تترک المراء وان کنت محقاً ). یعنی :ستیزه جویی وجدال را رها ساز اگر چه حق با تو باشد.

لج بازی از چه سنی آغاز می شود؟

 لج بازی کودکان از سن “یک” سالگی شروع و بتدریج شدت می گیرد ودر”سه”سالگی به اوج خود می رسد. معمولا لج بازی از یک سالگی شروع می شود . در سنین دو تا سه سالگی انتظار انجام رفتارهای لجبازگونه بیشتر می شود چراکه کودکان در حال طی کردن مراحل هستند  در نوجوانی افراد برای به دست آوردن استقلال دست به تلااش می زنند اگر موفق نشوند .از لجبازی استقبال می نمایند . در دوران بزرگسالی افراد برای رشد جبهه گرفتن در برابر دیگران لجباز می شوند .در دوران سالمندی فرد برای کسب کنترل بر زندگی ممکن است به ناچار لجباز شود .اما بطور کلی برای لجبازی افراد نمی توان سن خاصی را تعیین کنترل شدن لجبازی ، چه تاثیری در آینده فرددارد ؟ وقتی فرد می آموزد که انتظاراتش از روش های غیرمنطقی و نامطلوب برآورده نمی شود بنابراین سعی می  کند روش های منطقی و جامعه پسند تری را برای ایجاد ارتباط بر گزیند .

اگر با هم مشکلی دارید ، لج بازی نکنید. زیرا لج بازی، مسابقه‌یی‌ست که هر دوطرف به سوی نابودی رقابت می‌کنند و آن‌قدر خودشان را زجر می‌دهند که منتظرآتش‌بس این جنگ هستند و در این میان، ممکن است دست به کارهایی بزنند که تبعات آن خیلی سنگین و غیرقابل جبران باشد! اگر در مسابقه‌ی لجبازی، شخصی یکدنده باشد و نخواهد به حالت عادی برگردد ، زندگی او روز به روز تلخ‌ترمی‌شود…!

– آن‌طوری که  در کودکی یادمی‌گیریم تا توجه بگیریم و کارمان را پیش‌ببریم، همان را در بزرگ‌سالی نیز پیاده می‌کنیم. گاهی نیز ما پیش‌نویس زندگی خود را از دیگران، برداشت می‌کنیم. در تحلیل «رفتار متقابل»، ما هر نقشی را که ایفاکنیم، طرف مقابل خود را به نقش مقابل آن می‌بریم برای نمونه: اگر ما ناخودآگاه، نقش فرد سخت‌گیر را بازی کنیم، طرف مقابلِ ما در هر سن‌وسالی که باشد فرقی نمی‌کند، نقش کودک لجباز را بازی خواهد کرد.  این ما هستیم که با نقشی که بازی می‌کنیم، به دیگران اجازه می‌دهیم هر رفتاری را که می‌خواهند، داشته باشند. تا زمانی که از کودکِی  خود درنیاییم و به بلوغ نرسیم، به‌طور دائم، افرادی با نقشِ والد، سر راه ما قرارمی‌گیرند تا برای‌مان بزرگ‌تری کنند و به ما سخت بگیرند یا به‌عکس، تا زمانی که نقش یک والد، به‌ویژه یک والدِ سخت‌گیر را بازی می‌کنیم، به‌طور دائم، افراد مقابل خود را به لجبازی‌های کودکانه، سوق می‌دهیم. ما می‌توانیم با ایفای نقش یک انسان بالغ، افراد مقابل خود را نیز به ایفای نقشِ بالغانه، سوق‌دهیم ضمن آن‌که هم خود و هم آنان را به بلوغ نزدیک می‌کنیم.

 چه موقع لج بازی بیماری است ؟

 اختلال گستاخی ( لجبازی) یا بی اعتنایی مقابله ای:
این اختلال عبارت است از:الگوی رفتاری منفی کارانه، خصمانه و بی اعتنا که حداقل به مدت شش ماه طول می کشد و با خصوصیاتی همچون زود عصبانی شدن ، با بزرگسالان مشاجره کردن، عملاً مزاحمت فراهم کردن، کینه توزی، خشمگینی و حساسیت همراه است.اختلال بی اعتنایی مقابله ای در خانواده هایی که حداقل یکی از والدین سابقه ی ابتلا به اختلال خلقی، اختلال بی اعتنایی مقابله ای، اختلال سلوک، اختلال شخصیت ضداجتماعی یا اختلال مربوط به مواد دارد، شایع تر است. کودکانی که مادران آنها از اختلال افسردگی رنج می برند بیشتر به رفتار مقابله ای مبتلا می شوند. ضمن توجه به تأثیرات وراثتی در بروز و پدید آیی این اختلال (بی اعتنایی مقابله ای) ، رفتارهای ارتباطی والدین مبتلا به اختلالات خلقی و سلوکی ، شخصیت ضداجتماعی یا اختلال مربوط به مواد و افسردگی نیز جایگاه ویژه ای دارد .
 ﺍﺧﺘﻼﻝ ﻟﺠﺒﺎﺯﻱ ﺣﺎﻟﺘﻲ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻓﺮﺩ ﻳﺎﻋﻤﺪﺍ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻧﺸﻨﻴﺪﻥ ﺳﺨﻨﺎﻥ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﻣﻲﺯﻧﺪﻭﻳﺎ ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﺳـﻌﻲ ﻣـﻲﻛﻨـﺪ ﺑـﻪﺧﻮﺍﺳﺘﻪﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﻋﻤﻞ ﻛﺮﺩﻩ ﻭ ﺑﻪ ﺗﺬﻛﺮﺍﺕ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﺑﻲﺍﻋﺘﻨﺎﻳﻲﻛﻨﺪ.

در برخی از اختلال ها مانند پارانویا که فرد بدبین و کینه توز است لجبازی  هم دیده می شود . در اختلال بیش فعالی هم شخص رفتار هایی را در زمینه هایی که حاکی از لجبازی است نشان می دهد .

ﻧﺸﺎﻧﻪﻫﺎ ی لجباﺯﻱ

ﻓﺮﺩ ﻟﺠﺒﺎﺯ ﺑﺎ ﻛﻮﭼﻜﺘﺮﻳﻦﻣﺨﺎﻟﻔﺘﻲ ﺑﺎﺧﻮﺍﺳﺘﻪﻫﺎﻳﺶ، ﺑﻪ ﺷﺪﺕ ﻧﺎﺭﺍﺣﺖ ﻭ ﻋﺼﺒﺎﻧﻲ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﻭ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﻧﺎﺳﺎﺯﮔﺎﺭﻱﻣﻲﻛﻨﺪ.ﻳﻌﻨﻲ ﺗﺤﻤﻞﺭﺍﻫﻨﻤﺎﻳﻲ ﻭ ﻧﺼﻴﺤﺖﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﻧﺪﺍﺭﺩ.

ﺩﻟﻴﻞ ﺗﺮﺍﺷﻲ ﻭ ﻓﺮﺍﻓﻜﻨﻲﺩﻭ ﺍﺑﺰﺍﺭ ﺩﻓﺎﻋﻲﺷﺨﺼﻴﺖﻫﺎﻱﻟﺠﺒﺎﺯ ﺍﺳﺖ.

ﻓﺮﺩ ﻟﺠﺒﺎﺯ ﻛﻮﭼﻚﺗﺮﻳﻦ ﻣﻘﺮﺭﺍﺕ ﺭﺍ ﺯﻳﺮ ﭘﺎﮔﺬﺍﺷﺘﻪﻭ ﺩﺭ ﻣﻘﺎﺑﻞ ﺁﻥ ﺑﻲ ﺍﻋﺘﻨﺎﻳﻲ ﻣﻲﻛﻨﺪ..

ﺷﺨﺺ ﻟﺠﺒﺎﺯ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺯﻭﺩ ﺭﻧﺞ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺍﺯﺍﻃﺮﺍﻓﻴﺎﻥ ﺗﻮﻗﻊﺑﻴﺶ ﺍﺯ ﺣﺪ ﺩﺍﺭﺩ.ﻋﻠﻲﺭﻏﻢ ﺍﻳﻦ ﻛﻪ ﺧـﻮﺩ ﺭﺍ ﻣﺘﻌﻬـﺪ ﺑـﻪﺍﻧﺠﺎﻡ ﺳﺨﻦ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥﻧﻤﻲﺩﺍﻧﺪ.

درمان لجبازی

۷راه پیشنهاد می شود :
اول : اجازه استقلال به فرد که حس مستقل بودن در او ایجاد شود .
دوم :فرد  را تا حد امکان وادار به عجله و شتاب زدگی نکنیم

سوم : رشوه ندادن و حذف پاداش فرد لجباز.

چهارم : عدم توجه و نادیده گرفتن رفتار فرد لجباز.

پنجم : برقراری آرامش و امنیت در خانواده ..
ششم : راهنمایی « آری » اما دخالت « نه » هیچ کس از دخالت کردن دیگران در امور زندگی خود احساس رضایت و خشنودی نمی کند

هفتم : عدم لجبازی اطرافیان. آموزش های عملی به مراتب از آموزشهای تئوری موثرتر و آموزنده تر هستند.

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *