مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه بررسی الگوی زندگی با درد مزمن در سالمندان

پرسشنامه بررسی الگوی زندگی با درد مزمن در سالمندان

هدف: بررسی الگوی زندگی با درد مزمن در سالمندان (الگوی زندگی فردی، الگوی زندگی اجتماعی)

تعداد سوال: ۱۵

تعداد بعد: ۲

شیوه نمره گذاری: دارد

روایی و پایایی: دارد

منبع: دارد

نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط ۳۴۰۰ تومان

خرید فایل

هدف: بررسی عوامل موثر بر همکاری دانشگاه و صنعت (عوامل مالی، عوامل فرهنگی و اجتماعی، عوامل آموزشی، عوامل مدیریتی، عوامل ساختاری)

پرسشنامه بررسی الگوی زندگی با درد مزمن در سالمندان

مطالب مرتبط:

۱- پرسشنامه رضایت از زندگی در سالمندان – فرم LSI-Z) Z)

۲- مقیاس خودکارآمدی در تکالیف روزمره سالمندان (SEEA)

۳- مقیاس کارآمدی در افتادن در سالمندان – فرم بین المللی (FES-I)

۴- پرسشنامه عوامل تأثیرگذار بر سبک زندگی سالم از دیدگاه سالمندان

۵- پرسشنامه رضایت از زندگی در سالمندان توبین و همکاران (LSI-Z)

۶- مقیاس فعالیت های زندگی روزانه سالمندان

۷- پرسشنامه انگیزش شرکت سالمندان در فعالیت بدنی

۸- پرسشنامه نگرش نسبت به مراقبت از افراد سالمند از دیدگاه مربیان و دانشجویان پرستاری

توجه: با توجه به اینکه اغلب محصولات این سایت حاصل تلاش های بدون وقفه تیم ترم آخر می باشد، هر گونه کپی برداری از مطالب سایت به صورت جدی پیگرد قانونی خواهد داشت.

از جمله عواملی که در ایجاد و تشـدید مشـکلات ناشـی از درد مزمن غیر بدخیم در سـالمندان نقـش مـؤثری دارنـد، الگو های نا مناسبی است که افـراد در زنـدگی خـود از آن استفاده می کنند. در واقع، ارتباط بین درد مزمن و الگوی زندگی یک ارتباط متقابل است به طوری کـه درد مـزمن می تواند بر روی الگوی زندگی فرد اثر گذار باشد؛ از طرف دیگر خود نیز تحت تأثیر الگوی زنـدگی فـرد، قـرار گیـرد. یکی از این الگوها بی تحرکی ناشی از درد مزمن است، کـه می تواند زمینه ساز مشـکلات متعـدد دیگـری باشـد. بـه طوری که زندگی بدون تحرک، خواب نامناسـب و عـوارض ناشی از دارو ها میتواننـد باعـث افـزایش وزن و ابـتلا بـه بیماریهای دیگر در سالمندان شوند. (۹و۸) افزایش وزن و شاخص تودهی بدنی نیز، میتواند باعث فشـار بـر مفاصـل شــده و میــزان بــروز و شــیوع درد را افــزایش دهــد.

چنان چه درد های مزمن در سالمندان به خوبی مدیریت نشود، آثار سوء ناشی از آن که شامل کاهش کیفیت زندگی، افزایش خطر خودکشی، اختلالات شناختی، اختلال در عملکرد و فعالیت های روزمره ی زندگی است زندگی سالمند و خانواده ی وی را تحت تأثیر قرار می دهد (۱۳) و اگر این درد و مشکلات آن ها به خوبی درک نشود، مضطرب، افسرده و درمانده شده و در نتیجه کیفیت زندگی آن ها بیشتر آسیب می بیند. 

تجارب افرادی که به دلیل درد مزمن بی تحرک و خانه نشین شده اند، نشان می دهد که به دنبال استفاده از الگو های نامناسب زندگی، نقش های فیزیکی، روحی و روان شناختی سالمند در خانواده کمتر شده و منجر به کاهش احساس خود ارزشی آنان می گردد؛ (۱۵) در ادامه، ارتباطات اجتماعی وی کمتر شده و دچار اختلالات جنسی، روانی و عاطفی نیز می گردد. (۱۶) این وضعیت باعث می شود که مسئولیت ها و وظایف سالمند برعهده ی سایر اعضای خانواده و از جمله فرزندان قرار گیرد. آرزو ها و برنامه های فرد و خانواده برای آینده تحقق نمی یابد، زیرا نگران وضعیت درد هستند که می تواند باعث رنجش و محرومیت در خانواده شود. (۱۷،۱۶) علاوه بر این، بسیاری از سالمندان ممکن است درد خود را به دلیل ترس از اقدامات تشخیصی که خود باعث درد و ناراحتی بیشتر آن ها می گردد، پیگیری نکنند. (۲۰،۱۹،۱۸).

از طرف دیگر، الگوی زندگی نیز می تواند بر روی درد مزمن اثرگذار باشد، در همین رابطه شیوه های مختلفی به منظور مدیریت درد مزمن در سالمندان مورد استفاده قرار می گیرد، که یکی از این روش ها تغییر در الگوی زندگی است. در واقع، تغییر در الگوی زندگی نه تنها میتواند در پیش گیری از درد مؤثر باشد بلکه روند مدیریت درد مزمن و عوارض آن را تسهیل مینماید.(۲۱) در همین زمینه، Sale و همکاران نیز در تحقیق خود بیان داشتند که با استفاده از روش های مختلف تغییر در الگوی زندگی می توان درد را کاهش داد و عملکرد جسمانی فرد را بهبود بخشید.(۲۲) افراد مبتلا به درد مزمن راهبردهای مقابلهای گوناگونی را به کار میگیرند که برخی از آنها انطباقی و برخی غیر انطباقی است. (۲۴،۲۳) در همین زمینه، برای سازگاری با این نوع درد، سالمندان از شیوههای تغییر الگوی زندگی هم چون غذا خوردن، تغییر وضعیت و بهره مندی از حمایت های خانوادگی و اجتماعی استفاده می نمایند.(۲۵) علاوه بر این، عواملی هم چون هیجانها (بخصوص خشم، افسردگی و اضطراب)، عوامل محیطی، اجتماعی، فرهنگی، معنای درد برای فرد، شناخت مرتبط با درد و راهبردهای مقابله با درد به همراه جنبه های زیست شناختی درد در فرآیند سازگاری افراد با درد مزمن و چگونگی واکنش به آن نقش عمده ای دارند.(۷)

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *