مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه کارآمدی خانواده از دیدگاه اسلام صفورایی (S.FEQI)

پرسشنامه کارآمدی خانواده از دیدگاه اسلام صفورایی (S.FEQI)

هدف: ارزیابی میزان کارآمدی خانواده از ابعاد مختلف (اخلاقی، بینشی، حقوقی)

تعداد سوال: ۷۹

تعداد بعد: ۳

شیوه نمره گذاری: دارد

روایی و پایایی: دارد

منبع: دارد

نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط ۲۴۰۰ تومان

خرید فایل

هدف: بررسی عوامل موثر بر همکاری دانشگاه و صنعت (عوامل مالی، عوامل فرهنگی و اجتماعی، عوامل آموزشی، عوامل مدیریتی، عوامل ساختاری)

مطالب مرتبط:

۱- پرسشنامه مقابله مذهبی پارگامنت (RCOPE)

۲- پرسشنامه جذب به نماز در دانش آموزان

۳- پرسشنامه سلامت معنوی پولوتزین و الیسون

۴- مقیاس رضامندی زناشویی اسلامی

۵- پرسشنامه باور به جهان آخرت عادلانه اسلامی

۶-  مقیاس شکرگزاری اسلامی – ایرانی

پرسشنامه کارآمدی خانواده از دیدگاه اسلام صفورایی (S.FEQI)

خداوند، آفرینش انسان را با پیوند زن و مرد آغاز کرد و آدم و حوا را درکانون خانواده سکنا داد و با این تدبیر، همه فرزندان آدم را به‌ سوی زوجیت دعوت کرد و کمال انسانی را در همراهی و همدلی زوجین در کانون خانواده ترسیم نمود. تدبیر حکیمانه الهی، در قالب کشش و تجاذب میان زن و مرد تجلی یافته و همه انبیا، بشر را در طول تاریخ، در کانون خانواده گرد هم آورده است و بدین‌سان، نسل بشر به زندگی خود ادامه می‌دهد.

خانواده به عنوان کهن‌ترین نظام در جوامع بشری، مناسب‌ترین سازمان برای تأمین نیازهای جسمی و روان‌شناختی اعضا و بهترین بستر برای پرورش نسلی کارآمد و معتقد به ارزش‌های دینی و اجتماعی، زمینه‌ساز تأمین نیاز‌های اقتصادی، حقوقی و روانی افراد بشر بوده است. در سال‌های اخیر، نظام خانواده به دلیل تحولات فرهنگی، اجتماعی، صنعتی، علمی و ارزشی، با مشکلات متعددی روبه‌رو شده است.۱ تزلزل بسیاری از سنت‌ها، اخلاقیات، آداب، رسوم و اعتقاداتی که عامل تقویت، استحکام و تعادل خانواده بوده، به صورت جدی، کارآمدیِ خانواده را تهدید کرده است.

منابع دینی ما ـ یعنی قرآن و سنت‌ـ ، سرشار از توصیه‌های عاطفی، شناختی و رفتاری برای تأمین کارآمدی خانواده است. مجموعه تعالیم اسلامی در مورد خانواده، ما را به نظامی رهنمون می‌کند که شاخص‌های کارآمدی را در بردارد و پاسخ‌گوی نیاز‌های مادی و معنوی خانواده است.

امام صادق† با اشاره به برخی از اهداف و شاخص‌های خانواده مطلوب و کارآمد، می‌فرمایند: کسی که قصد ازدواج و تشکیل خانواده دارد، لازم است خود را در پناه خدا قرار دهد، دو رکعت نماز بگزارد، حمدوثنای خدا بگوید و این چنین دعا کند:

خداوندا، من تصمیم به ازدواج و تشکیل خانواده گرفته‌ام. همسری نصیبم کن که از لحاظ جسم و اخلاق(کارآمدی اخلاقی) نیکو‌ترین باشد، دامنی پاک و بی‌آلایش داشته و حیثیت وجود خود و مال و دارایی(کارآمدی حقوقی) من را نگه‌دار باشد. از نظر رزق، وسعت روزی و از نظر برکت، فزاینده‌تر باشد. خداوندا، از او برای۲ من فرزندی پاک‌سرشت مقدر فرما؛ فرزندی که برای من در طول حیات و پس از مرگ، خلفی شایسته باشد.

در یک طبقه‌بندی کلی، مجموعه تعالیم و معارف اسلام به سه بخش عمده تقسیم می‌شود؛ بخش اول یک سلسله بینش‌ها و نگرش‌های کلی نسبت به جهان، انسان و کل هستی را تشکیل می‌دهد؛ بخش دوم شامل ویژگی‌ها و خصلت‌هایی است که یک فرد مسلمان در راه دست‌یابی به کمال، باید خویشتن را به آنها بیاراید و از اضداد آنها دوری گزیند. این بخش با عنوان معارف و دستورات اخلاقی اسلام مشهور است؛ بخش سوم به احکام اختصاص دارد. این بخش شامل دستورالعمل‌هایی است که به فعالیت‌های خارجی و عینی انسان، اعم از فعالیت‌های مادی، معنوی، دنیوی، اخروی، فردی و اجتماعی مربوط است۳. بخش سوم ضامن رعایت حقوق انسان‌هاست.

شاخص بینشی خانواده کارآمد، به بینش‌های دینی اشاره دارد که برای رشد و کارآیی خانواده ضروری است. ایمان و باورهای دینی به عنوان یک نگرش اصلی و محوری، به طور مستقیم و غیرمستقیم بر ابعاد شخصیت فرد، مانند هدف زندگی، ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی زندگی و دیدگاه‌های فرد نسبت به شغل، ازدواج، تحصیل و حتی جنبه‌های جزئی‌تری مانند: تفریحات، علایق و ترجیحات رفتاری در زندگی اثرگذار است.

برخورداری والدین از باورهای دینی مستحکم، در تحکیم روابط خانواده تأثیر فراوانی دارد و بی‌بهره‌ماندن خانواده از این باور‌ها، مشکلات متعددی را در ‌پی دارد و قرآن از آن به زندگی تنگ و سخت یاد می‌کند.۴ خانواده‌ای که به دلیل نداشتن اعتقادات دینی، دارای آرامش نباشد و اعضای آن از زندگی لذت نبرند، نمی‌تواند کارآمد باشد.

یکی از اهداف مهم ازدواج، تکامل اخلاقی زوجین و پرورش فرزندانی دارای اخلاق اسلامی است. پرورش فرزند، تأمین‌کننده یکی از نیاز‌های مهم روانی انسان‌ها، یعنی تعلق و پیوستگی به فرزند است.

پرورش، به جریان یا فرایندی منظم و مستمر گفته می‌شود که هدف آن، هدایت رشد اخلاقی، معنوی، جسمانی و روانی، یا به طور کلی، رشد همه‌جانبه شخصیت پرورش‌یابندگان در جهت کسب و درک معارف بشری و هنجارهای مورد پذیرش جامعه و نیز کمک به شکوفاشدن استعدادهای آنان است.۵ با توجه به چنین تعریفی از پرورش، تربیت و رشد جنبه‌های فردی و اجتماعی تمامی اعضای خانواده، از عوامل کارآمدی خانواده به حساب می‌آید و برای دست‌یابی به چنین خانواده‌ای باید برای رشد جنبه‌های گوناگون تلاش کرد.

بخش قابل توجهی از تبلور استعدادها و شکفته‌شدن توانمندی‌ها، مسئولیت‌پذیری‌ها و تعالی انسان، در نتیجه حیات اجتماعی، پیوندهای خانوادگی و تجارب زندگی جمعی به ظهور می‌رسد؛ به طوری که هرگونه محرومیت از روابط مطلوب و منطقی با دیگران و دورماندن از زندگی پویای اجتماعی، زمینه بروز ناهنجاری‌هایی را در فرد فراهم می‌کند۶.

اولین جوانه‌های ارتباط بین انسان‌ها در حریم خانواده پدیدار می‌گردد و در سایر بخش‌های جامعه توسعه می‌یابد. روابط خوش‌آیند و آرامش اعضای خانواده با یکدیگر، با بستگان،‌ با اعضای جامعه و مهم‌تر از همه با خدای متعال، مناسب‌ترین بستر رشد و شکوفایی و کارآمدی خانواده را فراهم می‌سازد. در این زمینه نیز اسلام دستوراتی دارد که افراد خانواده را به حسن روابط با یکدیگر دعوت می کند؛ تلاش برای برقراری روابط محبت‌آمیز، همراه با عاطفه بین والدین و فرزندان و نیز فرزندان با والدین، از دیگر آموزه‌های دین اسلام است.

اسلام برای ازدواج، اهداف و آثاری بیان کرده است و برای تحقق این اهداف، برای همه اعضای خانواده وظایف و مسئولیت‌های مشترک و ویژه‌ای را معین کرده است. در مقابل رعایت وظایف و انجام مسئولیت‌ها، حقوقی را نیز برای آنها در نظر گرفته است. رعایت این حقوق، یکی از شاخص‌های خانواده کارآمد است و زیرپاگذاشتن آنها، سازمان خانواده را متزلزل می‌کند. رعایت مرزهای درون‌خانوادگی مانند رازداری و برون خانوادگی مانند رعایت پوشش شرعی و حدود روابط زن و مرد  و چگونگی مدیریت منزل، از مباحثی هستند که جزء شاخص‌های حقوقی خانواده است. بحث‌های اقتصادی که بر کارآمدی خانواده تأثیرگذار است و به عنوان حقوق اعضای خانواده مطرح می‌شود، در شاخص حقوقی خانواده کارآمد، مورد توجه قرار می‌گیرد.

بنابراین خانواده کارآمد۷، خانواده‌ای است که با پای‌بندی اعضای آن به اعتقادات دینی و رعایت حقوق و اخلاق اسلامی، زمینه کشف و پرورش قابلیت‌ها و توانایی‌های آنان را در ابعاد شناختی، عاطفی و رفتاری فراهم کند.

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *