مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه سنجش فرهنگ ایمنی بیمار (HSOPS)

پرسشنامه سنجش فرهنگ ایمنی بیمار (HSOPS)

هدف: سنجش وضعیت فرهنگ ایمنی بیمار از ابعاد مختلف (تناوب گزارش دهی  رخدادها، درک کلی از ایمنی بیمار، انتظارات و اقدامات مدیریت در راستای ایمنی بیمار، یادگیری سازمانی، کار تیمی درون واحدهای سازمانی، باز بودن مجاری ارتباطی، ارتباطات و ارائه بازخورد در مورد خطاها، پاسخ غیرتنبیهی در قبال رویداد خطا، مسائل مربوط به کارکنان، حمایت مدیریت از ایمنی بیمار، کار تیمی مابین واحدهای سازمانی، تبادل و انتقال اطلاعات)
تعداد سوال: ۴۲
تعداد بعد: ۱۲
شیوه نمره گذاری: دارد
روایی و پایایی: دارد
منبع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط ۵۵۰۰ تومان

خرید فایل

Desc (1)

پرسشنامه سنجش فرهنگ ایمنی بیمار (HSOPS)

توجه: با توجه به اینکه اغلب محصولات این سایت حاصل تلاش های بدون وقفه تیم ترم آخر می باشد، هر گونه کپی برداری از مطالب سایت به صورت جدی پیگرد قانونی خواهد داشت.

فرهنگ ایمنی بیمار :

اگر بستری مناسب برای پرداختن به ایمنی بیمار در سازمان مهیا نباشد و به عبارتی فرهنگ ایمنی بیمار نهادینه نشده باشد، امید به اجرای موفق برنامه های ایمنی بیمار امری بیهوده است. این فرهنگ باید در تمام اجزای سازمان اعم از مدیریت و کارکنان ساری و جاری باشد و، وقتی می توان گفت در سازمانی، این فرهنگ جاری است ، که در قبال بروز حوادث ناخواسته درمانی، افراد مورد سرزنش بی مورد و ناعادلانه قرار نگیرند. با توجه به این نکته که در سیستم های خدمات درمانی اکثریت قاطع خطاها زمینه سیستمیک دارند و میزان ناچیزی مستقیما به فرد باز می گردند، در این فرهنگ رویکرد به خطاها رویکرد سیستمیک است، نه برخورد فردی و تنبیه اشخاص. تا زمانی که بستر بروز خطا وجود دارد امکان بروز آن نیز هست. نباید فرد را به خاطر سر خوردن روی سطح لغزنده تنبیه کرد باید لغزندگی را مرتفع نمود. همواره باید مد نظر داشت که هر فردی که خطایی از او به عنوان آخرین حلقه زنجیره خطا و لبه تیز آن سر زده الزاما فرد بدی نیست. باید بدانیم که خطاهای درمانی به واسطه وجود سیستم های نامناسب، فرصت بروز می یابند و نه به علت وجود افراد. به عبارتی سیستمهایی با طراحی نامناسب، مسیر بروز خطا را هموار می نمایند. بنابراین ما باید سیستمها را به گونه ای طراحی نماییم که که انجام درست امور را تسهیل و در مقابل اقدامات مخاطره آمیز ممانعت ایجاد نماید. با تمام این تفاسیر باید بین سرزنش و لزوم پاسخ گویی و مسئولیت پذیری در قبال رفتار خود تفاوت قائل باشیم. کلیه افراد سازمان اعم از مدیریت و کارکنان در قبال حفظ سلامت و ایمنی بیماران خود مسئولند و باید نهایت تلاش خود را در این راستا بنمایند. اگرچه بروز خطا در اثر عوامل انسانی قابل اغماض و گذشت است ولی خودداری از درس آموختن از وقایع رخ داده و به طریق اولی امتناع از استفاده از نتایج حاصله که باعث پیشگیری از بروز مجدد خطا می شود، نابخشودنی است.

 

شاخصهای ایمنی بیمار:

تدوین شاخص هایی برای سنجش روند حوادث تهدید کننده سلامت بیمار امری ضروری برای هر موسسه ارائه دهنده خدماتی درمانی ونیز سازمان نظارتی و سیاست گذار است. در کشور ما نیز بر اساس نظر خبرگان ۱۵ شاخص به عنوان شاخص های کشوری ایمنی بیمار برگزیده شده اند که عبارتند از :

۱٫ سقوط بیمار

۲٫ زخم بستر (زخم فشاری)

۳٫عفونتهای مکتسبه بیمارستانی

۴٫عوارض بیهوشی

۵٫عوارض انتقال خون

۶٫باز شدن زخم بعد از عمل جراحی

۷٫ خونریزی یا هماتوم بعد از عمل

۸٫جا ماندن اجسام خارجی طی عمل جراحی

۹٫پارگی یا بریدگی اتفاقی

۱۰٫مرگ به دنبال زایمان

۱۱٫آمبولی ریه یا ترومبوز ورید عمقی به دنبال جراحی

۱۲٫عفونت محل عمل جراحی

۱۳٫مرگ به دنبال آنفارکتوس قلبی یا عمل جراحی پیوند عروق کرونر

۱۴٫ترومای زایمانی

  • Ø      زایمان طبیعی بدون وسیله
  • Ø      زایمان طبیعی با وسیله

۱۵٫تروما به نوزاد حین تولد

 

۹راه حل ایمنی بیمار

توجه:

۱- داروها با شکل و تلفظ مشابه

۲-استفاده از وسایل یکبار مصرف

۳-ارتقاء بهداشت دست

۴- تحویل و تحول بیماران بین گروه، بخش و مراکز درمانی

۵-اجتناب از اتصالات نادرست کاتترها و لوله ها

۶-تلفیق دارویی

۷-کنترل محلولهای الکترولیتی غلیظ

۸-شناسایی هویت بیمار

۹-پروسیجر صحیح در محل صحیح

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *