مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / مقیاس شکفتگی داینر و همکاران (2008)

مقیاس شکفتگی داینر و همکاران (2008)

هدف: ارزیابی میزان مثبت اندیشی در افراد
تعداد سوال: 8
شیوه نمره گذاری: دارد
روایی و پایایی: دارد
منابع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 1900 تومان

خرید فایل

Desc (1)

ترم آخر بزرگترین بانک اطلاعاتی در زمینه ابزارهای پژوهشی استاندارد

مقیاس شکفتگی داینر و همکاران (2008)

مثبت اندیشی به شما کمک می کند تا به بهترین شکل با زندگی کنار بیایید. برای داشتن یک زندگی مثبت تر، اولین قدم آن است که احساسات، افکار و باورهای خود را بشناسید.

مفاهیم اصلی در مثبت اندیشی

برای درک مفهوم مثبت اندیشی، بد نیست در آغاز کار به مرور اجمالی آثار و مزایای آن بپردازید. افراد مثبت، چه در کار و تفریح و چه در جمع دوستان و خانواده، از کسانی که دارای دید منفی هستند، شادمان تر و موفق ترند. در یک کلام، مثبت گرایی فواید زیادی دارد.

نکته ی مهم: افراد مثبت اندیش، در مقایسه با کسانی که دارای تفکر منفی هستند موفقیت های بیشتر داشته، سالم ترند و روابط بهتری دارند.

 

مثبت اندیشی چیست؟

مثبت اندیشی صرفاً در داشتن افکاری خاص خلاصه نمی شود، بلکه نوعی رویکرد و جهت گیری کلی درباره ی زندگی است. مثبت اندیشی یعنی توجه داشتن به امور مثبت در زندگی و نپرداختن به جنبه های منفی. مثبت اندیشی به معنای آن است که تصور خوبی از خویشتن داشته باشیم، نه آنکه همواره خود را سرزنش کنیم. مثبت اندیشی یعنی نیک اندیشیدن درباره ی دیگران و حسن ظن داشتن به آنها و با دیگران به صورت مثبت برخورد کردن. مثبت اندیشی به این معناست که انتظار داشته باشیم تا در دنیا به بهترین چیزها برسیم و یقین داشتن به این که به خواسته های خود خواهیم رسید.

زندگی کردن با دیدی مثبت:

افراد مثبت اندیش، گذشته را با خشنودی و رضایتمندی به خاطر می آورند نه با دریغ و افسوس، و به آینده امیدوار و خوش بین اند.

 

ساختن دنیایی بهتر

برای شروع مثبت اندیشی، آگاهی داشتن از یک نکته بسیار حائز اهمیت است و آن این که نحوه ی تفکر شما درباره ی یک واقعه شیوه ی برخورد شما را با آن واقعه تعیین می کند. ممکن است تصور کنید که خود وقایع ذاتاً شادی آور یا غمبارند، اما در حقیقت پاسخ شما به آن واقعه باعث می شود که احساسی خوشایند یا ناراحت کننده پیدا کنید. اگر با عینک بدبینی، سوء ظن و سرزنش خود با دنیا روبرو شوید، با زندگی به طور منفی برخورد می کنید، اما در صورتی که پاسختان به وقایع زندگی با خوش بینی، شور و شوق و اطمینان و اعتماد باشد، حلقه ای از مثبت گرایی ایجاد می گردد که باعث تولید انرژی در شما می شود و اعتماد به دیگران را در شما می پروراند.

 

واقعیت های علمی – پژوهشی: مطالعاتی که در سال های 1953، 1984، 1990، 1993 و 2002 انجام گرفته نشان داده است، کسانی که مثبت اندیش هستند، در مقایسه با افراد منفی باف، در دوران میانسالی سالم ترند و از نظر شغلی موفقیت های بیشتری دارند. این مطالعات نشان داده است که احتمال آنکه افراد مثبت اندیش کار خود را ترک کنند، نصف افراد منفی باف است ولی احتمال شادمانی آنها 30 برابر افراد منفی باف است و به طور متوسط هم 5/7 سال بیشتر از آنها عمر می کنند.

 

آگاهی از مثبت گرایی

مثبت اندیشی یعنی برخورداری از تعادل درونی مناسب و حفظ آرامش و خونسردی در مواجهه با مشکلات برای اینکه فرد بتواند انگیزه ی شخصی خود را حفظ کند، به اقدام مناسب بپردازد و از عملی که انجام می دهد احساس خوبی داشته باشد. مثبت اندیشی به آن معنا نیست که به مشکلات توجه نکنید یا بی دلیل و به صورت کاذب خوش بین (یا به اصطلاح الکی خوش) باشید. ایده آل آن است که مشکلات را یادداشت کنید. مثلاً مشکلات ناشی از یک روز کاری بد یا زمانی که با همسرتان جر و بحث داشته اید- و سپس به جای آنکه در حلقه های فلج کننده ی احساسات ناخوشایند، به دام بیفتید، دست به کار حل مشکلات شوید و به سرعت اقدام مناسبی را در پیش بگیرید.

 

شناسایی علائم و نشانه های مثبت اندیشی

دید شما نسبت به زندگی، ترکیب است از احساسات، افکار، باورها و عقایدی که دارید. اگر خواهان آن هستید که دیدگاه منفی خود را به دیدی مثبت تغییر بدهید، اولین گام اساسی در این مسیر، شناسایی و تمایز قائل شدن بین احساسات، افکار و باورهای خود است.

نکته مهم: لازم است بدانید که افکار، حاصل اوضاع و شرایط خاصی هستند و در همان شرایط کاربرد دارند، در حالی که باورها، کلی تر و عمومی ترند و در تجربه های افراد ریشه دارند.

 

آگاهی از احساسات

هیجان ها و عواطف اصلی ترین شاخصی هستند که نشان می دهند شما در زندگی دیدی مثبت دارید یا منفی. هرچه از نشانه های عاطفی و هیجانی خود آگاه تر شوید، بیشتر می توانید احساسات منفی خود را به حالت مثبت تغییر دهید. سعی کنید احساسات و نشانه های جسمی همراه با عواطف و هیجان هایتان را بشناسید. برای مثال، یاد بگیرید که حالت دلشوره، نشانه ی اضطراب است یا پی ببرید که تهییج و برآشفتگی، باعث احساس نوعی حالت گزگز شدن در ستون فقرات می شود. پاسخ های مختلفی را که به هیجان ها و عواطف خود می دهید، یادداشت بکنید؛ مثلاً بر اثر تحریک پذیر شدن، کج خّلق می شوید یا به هنگامی که رضایت خاطر دارید، بیشتر از حد معمول بخشنده و سخاوتمند می گردید.

 

خودباوری

این باور مثبت که «در ورزش می توانم خوب کار کنم» باعث این می شود که «من می توانم برنده شوم». این فکر شما را برمی انگیزد و تحریکتان می کند تا به صورتی مؤثر، دست به کار شوید. موفقیت های شما به ایجاد انتظارات مثبت در شما می انجامند و به این ترتیب، خودباوری شما را تقویت می کنند و توانایی هایتان را افزایش می دهند.

 

انتخاب راه مثبت:

در زندگی همواره دو راه برای فکر کردن وجود دارد: مثبت و منفی، انتخاب با شماست.

تفکر منفی: – خود را فردی غیر قابل دوست داشتن می دانید.- فکر می کنید که همیشه شکست می خورید.- احساس درماندگی و ناتوانی می کنید.

تفکر مثبت: – احساس می کنید که در نزد دیگران دارای ارج و قربید. – کارها را به بهترین شکل ممکن که می توانید، انجام می دهید. – می دانید که از پس اوضاع و احوال برمی آیید و موقعیت خود را در کنترل خود دارید.

 

شناسایی افکار

همواره هر هیجان و عاطفه ای که بر اثر وقایع زندگی در شما پدیدار می شود، با فکری همراه است. این فکر را می توانید به شکل یک تصویر ذهنی درونی، به شکل یک صدا، یا یک جمله ی خطاب به خود، در وجودتان بیابید. به طور مثال، ممکن است به خود بگویید: «من از این مصاحبه می ترسم»، «او از دست من عصبانی است» یا «شرط می بندم که قطار این بار هم با تأخیر حرکت می کند».

فکر می تواند درباره ی چیزی باشد که هر اینک در حال وقوع است، یا نوعی یادآوری از حادثه ای می باشد که در گذشته روی داده است، یا یک پیش بینی درباره آینده باشد. راهکار اصلی برای مثبت اندیشی تأکید بر جنبه های مثبت و کنار گذاشتن جنبه های منفی این افکار است. همین که افکارتان را تغییر بدهید، به طور خودکار هیجان ها و عواطف شما هم تغییر می کند و به این طریق اعمالتان سمت و سوی متفاوتی پیدا می کند.

«اتفاقات گذشته و وقایع فراروی ما، در مقایسه با آنچه در درونمان قرار دارد، بسیار حقیر و ناچیزند.» (رالف والدو امرسون)

 

شناخت باورها

باورها، زیربنای افکار هستند. باورها، گمانه هایی ریشه دارند و در نتیجه ی تجربه های افراد شکل می گیرند. منظور از باورها، لزوماً و منحصراً اعتقادات مذهبی نیست، بلکه باورها، کلیه ی نگرش های ما را درباره ی زندگی شامل می شوند- یعنی عقاید راسخی که جهان بینی ما را معنی می بخشند افکار نسبی هستند، ولی باورها کاملاً درست، غیر قابل انکار و مطلق، به نظر می رسند. یک باور منفی می تواند خوشی های زندگی را از بین ببرد. اما به علت آنکه باورها، زیربنا و مبنای تفکر هستند، اگر یک باور منفی را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید و آن را به باوری مثبت تبدیل کنید، دید و نظر کلی تان نسبت به زندگی، سرشار از اعتماد و اطمینان می شود.

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *