مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه عوامل تاثیرگذار بر توانمندسازی زنان

پرسشنامه عوامل تاثیرگذار بر توانمندسازی زنان

هدف: ارزیابی عوامل تاثیرگذار بر توانمندسازی زنان (عوامل راهبردی، عوامل عملیاتی)
تعداد سوال: 14
تعداد بعد: 2
شیوه نمره گذاری: دارد
منبع: محقق ساخته
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 3000 تومان

خرید فایل

Desc (1)

مطالب مرتبط:

1- پرسشنامه عوامل موثر بر توانمندسازی روانشناختی زنان روستایی

2- مقیاس توانمندسازی خانواده کورن و همکاران (FES)

3- پرسشنامه عوامل موثر بر توانمندسازی کارکنان

4- پرسشنامه توانمندسازی روانشناختی اسپریتزر و میشرا

5- پرسشنامه جو توانمندسازی اسکات و ژافه

پرسشنامه عوامل تاثیرگذار بر توانمندسازی زنان

توجه: با توجه به اینکه اغلب محصولات این سایت حاصل تلاش های بدون وقفه تیم ترم آخر می باشد، هر گونه کپی برداری از مطالب سایت به صورت جدی پیگرد قانونی خواهد داشت.

 تعریف توانمندسازی زنان

صاحبنظران تعاريف گوناگوني براي توانمندسازي زنان ارايه مي دهند. به عنوان نمونه ، خانم دكتر شادي طلب در كتاب “توسعه و چالش هاي زنان ايران،” آورده است كهتوانمندسازي يعني اينكه مردم بايد به سطحي از توسعه فردي دست يابند كه به آنها امكان انتخاب بر اساس خواسته هاي خود را بدهد.”
اصولاً توانمندسازي زنان از دو طريق ميسر مي شود: اول، حذف عواملي كه مانع فعاليت زنان مي شود و دوم، افزايش توانايي و قابليت آنان. سارا لانگه، يكي از نظريه پردازان در امور زنان، معتقد است كه براي توانمندسازي زنان بايد پنج مرحله را كه به ترتيب شامل رفاه، دسترسي، آگاهي، مشاركت و كنترل مي باشد، طي كرد.

البته امروزه اتخاذ سياست هاي ديگري علاوه بر آموزش نيز مي تواند در توانمندسازي زنان مؤثر باشد. مسايلي از قبيل رفع تبعيض در بازار كار، دسترسي يكسان به منابع مالي، برخورداري از حق مالكيت قانوني، مشاركت احتمالي نهادهاي ديگر در نگهداري كودكان و تقسيم كار در منزل مي تواند امنيت مالي و پويايي اجتماعي زنان را افزايش دهد. علاوه بر توانمندي و پويايي اجتماعي، سلامت زنان براي ايفاي نقش خويش در مقام مادر و مدير خانه، يكي ديگر از عواملي است كه در توانمندسازي زنان مؤثر است. بنابراين، اتخاذ راهبردهايي براي حفظ سلامت زنان به ويژه در دوران پس از بلوغ، ضروري است. در عين حال، بايد به نيازهاي فرهنگي زنان توجه كرد.

دليل اصلي پايين بودن سهم درآمدي زنان در ايران، پايين بودن نرخ مشاركت آنان حتي در مقايسه با كشورهاي در حال توسعه مانند عراق، عربستان، پاكستان و امثالهم است كه پايين ترين نرخ هاي مشركت زنان را در سطح دنيا دارا مي باشند. البته عوامل چون قوانين ارث، تبعيض در دستيابي به مناصب بالاتر شغلي و درآمدي، حجم زياد زنان كاركن فاميلي بدون مزد و دسترسي كمتر به انواع سرمايه و اعتبارت، در پايين بودن سهم درآمدي، بدون تأثير نبودهاست

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *