مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه موبوفوبیا (هراس از عدم دسترسی به موبایل)

پرسشنامه موبوفوبیا (هراس از عدم دسترسی به موبایل)

هدف: ارزیابی میزان هراس از عدم دسترسی به موبایل
تعداد سوال: 14
شیوه نمره گذاری: دارد
تفسیر: دارد
منبع: محقق ساخته
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 3500 تومان

خرید فایل

Desc (1)

مطالب مرتبط:

1- پرسشنامه اعتیاد به تلفن همراه

پرسشنامه موبوفوبیا (هراس از عدم دسترسی به موبایل)

موبوفوبیا چیست؟

«موبوفوبیا» (Mobophobia) به معنای بروز استرس و اضطراب شدید به هنگام نداشتن آنتن، قطع تماس، قطع ارتباط با اینترنت، تمام شدن شارژ باتری و از همه بدتر جا گذاشتن یا گم کردن تلفن همراه است. همچنین از این بیماری با نام «نوموفوبیا» (nomophobia) یا (No-Mobile-Phone phobia) به معنای «ترس نبود تلفن همراه» یاد می‌‌شود.

 شما علائم مونوفوبیا را دارید؟

موبوفوبیا زمانی رخ می‌‌دهد که فرد نسبت به از دست دادن گوشی خود دچار ترس شود. از آنجا که این ابراز در بردارنده اطلاعات شخصی از قبیل عکس، پیام، صوت و… است انتشار عمومی این موارد جایی بس نگرانی هم دارد. «تکنو استرس» یا ترس و اضطراب از ارتباط رو در رو با شخص دیگر به دلیل استفاده بیش از حد از ابزارهای ارتباطی، حالتی از اضطراب است که سرانجام منجر به انزوا و افسردگی فرد می‌‌شود.

«رینگ ژایتی» یا اضطراب ناشی از شنیدن صدای زنگ حالتی دیگر از اضطراب است که باعث می‌‌شود شما مرتب به صفحه گوشی خود نگاه کنید تا هیچ تماس، پیام، هشدار و هیچ اتفاق تازه ای بر روی گوشی خود را از دست ندهید. از نشانه‌‌های وابستگی به تلفن همراه می‌‌توان به استفاده مکرر از تلفن همراه برای از بین بردن حس ناراحتی، غم و اندوه و استرس نام برد.

از علائم شاخص این بیماری‌‌ها اضطراب، تغییرات تنفسی، لرزش، عرق کردن، آشفتگی، سردرگمی و افزایش ضربان قلب است. و البته از علائم عاطفی این بیماری می‌‌توان به افسردگی، وحشت، ترس، وابستگی، اعتمادبه‌نفس پایین و احساس تنهایی اشاره کرد.

 چند درصد ما به موبوفوبیا گرفتاریم؟

تحقیقات نشان می‌‌دهد که حدود ۸۰ درصد از مردم به اشتباه حس می‌‌کنند که گوشی آنها در جیب می‌‌لرزد و ۳۰ درصد به اشتباه حس می‌‌کنند که گوشی آنها زنگ می‌‌زند. ۸۰ درصد از افراد بین ۱۸ – ۲۴ سال شب با گوشی می‌‌خوابند و یا والدینی که تمایل بیشتری به استفاده از تلفن همراه دارند بیشتر در ارتباط با فرزندانشان دچار مشکل می‌‌شوند.

همه اینا بخش‌‌هایی از این بیماری فراگیر است. یک فرد عادی به طور معمول در شبانه روز حدود ۱۱۰ بار گوشی خود را چک می‌‌کند در حالی که فرد مبتلا به موبوفوبیا حدود ۹۰۰ بار در شبانه روز این کار را می‌‌کند. اگر می‌‌خواهید از عمق پیشرفت این بیماری مطلع شوید باید بدانید که ۹۵ درصد از مردم ساعات قبل خواب را مشغول پیامک زدن یا جست و جو در اینترنت هستند. و یا از هر چهار نفر یک نفر به هنگام خواب گوشی خود را در حالت سکوت نمی‌گذارد. طبق تحقیقات صورت گرفته از هر دو نفر یک نفر اگر نصف شب بدون هیچ دلیلی از خواب بیدار شوند اول به سراغ گوشی می‌‌روند و آن را چک می‌‌کنند.

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *