مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه توانايي كنترل فكر لوچیانو (TCAQ)

پرسشنامه توانايي كنترل فكر لوچیانو (TCAQ)

هدف: سنجش میزان توانايي كنترل فكر در افراد
تعداد سوال: 23
شیوه نمره گذاری: دارد
روایی و پایایی: دارد
منبع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 3500 تومان

خرید فایل

Desc (1)مطالب مرتبط:

1- پرسشنامه کنترل فکر ولز و دیویس (TCQ)

پرسشنامه توانايي كنترل فكر لوچیانو (TCAQ)

توانایی کنترل فکر

خودکنترلی از مفاهیمی است که در روانشناسی به آن توجه بسیاری شده است. خودکنترلی به عنوان یک عملکرد اجرایی اغلب به چگونگی مدیریت احساسات و رفتار در افراد اشاره دارد و یکی از مهارت‌های تفکر است که کمک می‌کند افراد یاد بگیرند افکار و احساسات خود را در جهت مطلوب هدایت کنند. این مهارت در روابط اجتماعی و بروز رفتار مناسب بسیار حیاتی است. دو حیطه که معمولاً در آنها برای خودکنترلی تلاش می‌شود، هدایت افکار و عواطف هستند. منظور از کنترل فکر، تلاش برای نیندیشیدن در مورد یک فکر خاص است. نخستین فرآیند در سرکوبی یک فکر، جست و جوی عمدی و هوشیار افکار سرکوب نشده یا فکر هدف و حفظ فکر انتخاب شده جایگزین در هوشیاری است. هر بار که فکر هدف به ذهن می‌آید، موجب می‌شود فرد به دنبال عاملی باشد که حواس وی را از متغیر ناراحت کننده منحرف کند. هربار که فکر به دهن می‌آید، موجب می‌شود فرد به دنبال عاملی باشد که حواس وی را از متغیر نارات کننده منحرف کند. این منحرف کننده ممکن است محرکی خارجی باشد یا محرک درونی. دومین فرۀیند، جست و جوی خودکار هدف نامیده می‌شود که طی آن سرکوبی نیازمند نوعی نظارت بر حضور فکر هدف است تا در صورت ناکامی، این فرآیند منحرف کننده، جست و جو شود و به کار افتد.

معرفی پرسشنامه توانایی کنترل فکر لوچیانو (TCAQ)

پرسشنامه توانایی کنترل فکر (TCAQ) توسط لوچیانو و همکاران در سال ۲۰۰۵ طراحی شد. این پرسشنامه در اصل شامل ۲۵ سوال است اما در هنجاریابی که در ایران انجام شد تعداد سوالات آن به ۲۳ تقلیل یافت. براتی و عریضی این آزمون را در سال ۱۳۹۴ هنجاریابی کردند.

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *