مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه رضایت جنسی

پرسشنامه رضایت جنسی

هدف: سنجش میزان رضایت جنسی
تعداد سوال: 17
شیوه نمره گذاری: دارد
منابع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 1900 تومان

خرید فایل

هدف: بررسی عوامل موثر بر همکاری دانشگاه و صنعت (عوامل مالی، عوامل فرهنگی و اجتماعی، عوامل آموزشی، عوامل مدیریتی، عوامل ساختاری)

پرسشنامه رضایت جنسی 

تعریف رضایت جنسی و عوامل موثر بر آن

رضايت جنسي قضاوت و تحليل هر فرد از رفتار جنسي خويش است كه آن را لذتبخش تصور مي‌نمايد. محققین مختلف، تعاریف متفاوتی از “رضایت جنسی” ارائه کرده اند. برخی محققین، رضایت جنسی را بعنوان عدم وجود نارضایتی تعریف کرده اند. برخی دیگر خاطرنشان می کنند که مفهوم رضایت جنسی در وهله اول به عنوان رضایت جنسی و عدم رضایت جنسی با شریک جنسی در نظر گرفته می شود، که بر اساس این تعریف، رضایت جنسی برای روابطی چون استمنا درنظر گرفته نمی شود. لارنس و بایر، رضایت جنسی را به عنوان یک پاسخ مناسب ناشی از ارزیابی هدفمند ابعاد مثبت و منفی مرتبط با رابطه جنسی تعریف کرده اند.

رضایت جنسی تحت ت‍اثير سه عامل رضايت رواني، رضايت از روابط بين فردي (روابط بين زن و شوهر) و رضايت از فرآيند فيزيكي آن می باشد كه در صورت وجود رضايتمندي در سه عامل فوق، رضايت جنسي حاصل مي‌شود. رضایت جنسی که حتی ممکن است بدون رسیدن به ارگاسم ایجاد شود، هنگامی حاصل می شود که فرد قادر باشد تمرکز خود را حفظ کند، به لذت بردن ادامه دهد، طول مدت تحریک به میزان کافی طولانی باشد و پیامد منفی چون درد یا اختلال در عملکرد شریک جنسی وی وجود نداشته باشد. به طور كلي رضايت جنسي در مردان وزنان متفاوت می باشد. مطالعات علت اين تفاوت جنسيتي و عدم رضايت جنسي زنان در مقايسه با مردان را به علت شروع ديررس زندگي جنسي، نگرش هاي جنسي محافظه كارانه، عدم اهميت مسائل جنسي در زندگي، فقدان بيان جنسي و استفاده از تكنيك هاي محدود شده جنسي ذکر می نمایند. در زیر به این عوامل اشاره شده است:

سن زوجين: سن زوجين از عوامل تاثير گذار بر برقراري رابطه جنسي و رضايت حاصل مي باشد به طوريکه اوج تمايلات جنسي در مردان بين سن 20-15 سالگي و در زنان سن 35 سالگي است. دفعات نزديکي در مردان جوان بيشتر از زنان جوان مي باشد و در سن سي سالگي تقریبا در هر دو جنس برابر مي شود. مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است، برخی مطالعات نقش افزایش سن و تجربه جنسی را در رضایت جنسی خانمها موثر ارزیابی کرده اند به طوریکه در شرایط کنترل شده، مشخص شده که رضایت جنسی در زنان مسن تر افزایش می یابد. برخی مطالعات نیز كاهش رضايت جنسي مرتبط با سن را در جمعيت كلي گزارش می نمایند، به طوريكه با افزايش سن، رضايت جنسي كاهش پيدا مي كند. ارتباط افزايش سن با رضايت جنسي با متغيرهاي زيادي قابل توضيح است: مثلا تداخل فعاليتهاي جنسي با وظايف ديگر زندگي مانند فرزندان، شغل و مسئوليتهاي ديگر و يا ملاحظات فرهنگي-اجتماعي مانند تجرد و بيوه گي و يا تغييرات بيولوژيك مانند پديده يائسگي كه منجر به كاهش انتخابي ارتباطات جنسي مي شود. در این راستا به واسطه مطالعه انجام شده توسط تعاونی و همکاران (2006) که بر روی زنان با وضع اقتصادی اجتماعی پایین در منطقه جنوبی شهر تهران انجام شده بود، عامل سن جز عوامل تاثیرگذار بر رضایت جنسی و رضایت از زندگی زناشویی زنان 65-45 سال به دست آمد. بیشترین عامل تاثیرگذار، سن بین 55-50 سال – حوالی یائسگی- بود و کمترین رضایت جنسی در رضایت زناشویی در این دوران وجود داشت.

سطح تحصیلات: هماهنگي و تناسب تحصيلاتي زوجين نيز عامل مؤثري بر زندگي زناشويي است و امروزه به طور فزاينده اي مشاهده مي شود که افراد در انتخاب همسر، به هماهنگي تحصيلي توجه ويژه دارند. در اين راستا اسپوتن میزان تحصيلات را يک عامل مهم بر رضايت از ازدواج ذکر می نماید.

تفاوت سنی زوجین: آرنو به نقل از برنارد مي نويسد: بيشترين رضايت جنسي براي زناني است كه با مرد 6-5 سال بزرگتر از خود ازدواج كرده اند. به نظر مي رسد كه اختلاف سني مي تواند عامل مهمي در تفاهم در زمينه هاي گوناگون و نيز در مسايل جنسي بين زوجين باشد. البته متغير سن و فاصله سني با همسر از عوامل وابسته به فرهنگ است؛ لذا در جوامع گوناگون تأثير آن بر رضايت جنسي يكسان ظاهر نمي شود. با افزايش سن خواسته هاي جنسي تغيير كرده و طرفين خواسته هاي جنسي متفاوتي از يكديگر داشته و اين عدم تطابق فعاليت هاي جنسي زمينه هاي نارضايتي را در بين زوجيني كه فاصله سني زياد دارند فراهم مي آورد. مطالعات انجام شده در ایران، نتایج متفاوتی داشته اند، بطوریکه تعاونی در تحقیق خود بین تفاوت سنی با همسر و رضایت جنسی ارتباطی نیافت اما رحمانی و همکاران در تحقیق خود بین این دو متغیر ارتباط معنی دار یافتند، به طوریکه افرادی که فاصله سنی کمتر از ده سال داشتند، دارای رضایت جنسی و نیز رضایت از زندگی زناشویی بیشتری بودند.

عوامل فرهنگی: از ديگر عوامل موثر در بروز نارضايتي جنسي، عوامل فرهنگي حاکم بر خانواده هاست. باورهاي فرهنگي نادرستی چون مفعوليت زنان در روابط جنسي، برتري داشتن جنس مرد نسبت به زن، اثبات مردانگي، پرخاشگري جنسي از جمله عواملي هستند که مي توانند منجر به ناسازگاري و ناهماهنگي جنسي و ناسازگاری ميان زوجين شود.

شرایط خانوادگی: از نظر خانوادگي نيز مي توان به تاثير خانواده گسترده و نارضايتي زناشويي زوجين اشاره کرد. در بيشتر خانواده ها اجازه رفتارهاي آزادانه به زوجين داده نمي شود و معمولا انتظار مي رود که يک پسر ابتدا در اطاعت والدين خود باشد تا همسرش و درنتيجه زن نيز متعاقبا براي حفظ قدرت خود در چنين خانواده اي سعي در کنترل رفتارهاي خويش دارد بدين معني كه روابط جنسي خود و همسرش را محدود مي سازد كه خود می تواند عواقبی چون مشکلات و نارضايتي جنسي در طرفين ایجاد نماید. در یک چنین زندگي، زنان موجوداتي سردمزاج و بي تفاوت به امور جنسي تلقي مي شوند و مردان تربيت شده در اين خانواده ها، اغلب نيازهاي همسر خود را در امور جنسي تشخيص نمي دهند. در صورتيکه اولين فاکتور موثر بر کل زندگي مشترک، توجه به نيازهاي جنسي و احساس لذت و رضايت از آن است. در نتيجه اين تفکر و شکل زندگي، ساليان طولاني، روابط بين زوجين به صورت رسمي و اجباري باقي می ماند.

شرایط اقتصادی: همان طور که بیان شد شرايط اقتصادي خانواده از عوامل موثر بر رضایت جنسی مي باشد، مشکلاتي نظير نداشتن مسکن مناسب، مشکلات مالي بين زوجين، در زمينه تاثير بر روابط جنسي از اهميت ويژه اي برخوردار است. بنابراين تورم و سطوح اقتصادي جامعه به طور چشمگيري بر رفتارهاي جنسي افراد و رضايتمندي حاصل از آن تاثير مي گذارد. به طوريکه استون معتقد است که ترس و اضطراب حاصل از عدم امنيت اقتصادي باعث تحريک زوجين گشته و مشکلات عميقي در روابط زناشويي آنها ايجاد مي نماید. برخی از منابع اشاره می نمایند که رضايت جنسي در بين كساني که وضعيت اقتصادي بهتري دارند،‌ بيشتر است. در مقابل مطالعات دیگر نشاندهنده این بوده كه درآمد بيشتر با رضايت جنسي كمتري همراه بود و علتش را اين چنين تفسير كردند كه اين كاهش ممكن است به خاطر تعداد ساعات طي شده در كار بوده كه خود مي تواند با تعداد دفعات كمتر نزديكي همراه باشد.

عوامل خارجي : عوامل خارجي چون استفاده از روشهاي پيشگيري از بارداري،‌ زايمان، اضافه شدن فرزند به خانواده، تغيير ناگهاني وضعيت اقتصادي، ‌شغلي و تحصيلي نیز می توانند بر رضایت جنسی اثرگذار باشند. چنانچه روش پیشگیری از بارداری ممکن است با هماهنگيهاي جنسي زوجين تداخل پيدا كند. گاهی ترس از بارداري باعث ايجاد مشكلاتي در زندگي زناشويي و ناهماهنگي روابط جنسي مي شود، چنانچه برخی از خانمها از داشتن رابطه جنسي با همسر خود به همین دلیل دوري مي كنند. نحوه جلوگيري نيز بر روابط جنسي و رضايت حاصل از آن موثر است.

تعداد فرزندان: برخي از محققان معتقدند كه وجود فرزندان در منزل با رضايت زناشويي همراه است چون مشاجرات زوجين در طول سالهايي كه فرزندي نيست شديدتر است ولي در موارد وجود فرزند، برخوردها و مشاجرات بين زوجين، بيشتر به سمت تعديل شدن پيش مي رود. برخی نیز معتقند كه رضايت جنسي در زوجيني كه فرزند كمتري دارند، بیشتر است. در مطالعه ای که تعاونی و همکاران و نیز رحمانی و همکاران انجام دادند، هیچ یک ارتباطی بین تعداد فرزندان و رضایت از زندگی زناشویی نیافتند.

دوران یائسگی: ورود به دوران يائسگي در برخي از زنان موجب تشديد اميال و پاسخهاي جنسي مي شود که اين امر ممكن است به علت رفع ترس از حاملگي باشد. در گروهی دیگر نیز ممکن است موجب کاهش رضایت جنسی شود. بیماریها: يكي از عوامل ديگر تاثيرگذار بر رضايت جنسي، ‌بيماريهايي هستند كه مي توانند بر روند بيولو‍ژيك جنسي تاثير گذارند. اين بيماريها به طور اوليه ارتباطي با رضايت از ازدواج ندارند اما اگر در ادامه زندگي اين مشكلات تكرار شوند، هم به دلیل کسالت ناشی از بیماری و هم به دلیل انجام درمانهای مربوطه می توانند موجبات نارضايتي بين زوجین را فراهم نمایند.

اعتیاد به مواد مخدر و الکل: یکی دیگر از عوامل موثر مصرف سیگار یا مواد مخدر است به طوریکه مطالعات بسیاری نشان داده اند كه در افراد معتاد ميل جنسي كاهش يافته و توانايي رسيدن به ارگاسم با مصرف مواد مخدر كاهش می یابد. اين كاهش مي تواند به علت تأثير مواد بر تغيير رفتارهاي جنسي زوجين در پروسه زندگي باشد چرا كه بسياري از مواد مخدر اثرات زيستي زيان آوري بر ميل و توانايي جنسي انسان دارند. از نقطه نظر رواني نیز، يك معتاد فاقد اعتماد به نفس بوده و اعتياد او اثر بسيار بدي بر روابط جنسي وی دارد، حتي ممكن است بعد از ترك اعتياد نيز توانايي جنسي فرد به طور كامل برنگردد، به طوريكه در مورد مصرف كنندگان الكل نیز، آسيب هاي عضوي ناشي از مصرف طولاني مدت الكل موجب اختلال احتمالي در نعوظ شبانه آلت شود.

تجربه ارگاسم: بسیاری از پژوهشگران در مطالعات خود از ارگاسم به عنوان رضایت جنسی نام برده اند، در حالیکه در مقابل برخی دیگر ثابت کرده اند که ارگاسم نقش اندکی در رضایت جنسی خانمها دارد. چنانچه زنان مولتی ارگاسمیک دارای رضایت جنسی بیشتری هستند، لذا نمی توان به صورت یک قانون کلی بیان نمود که رضایت جنسی به تجربه ارگاسم بستگی دارد. پژوهشگران تعداد نزدیکی هایی که به ارگاسم منجر می شود را ارزیابی نموده و دریافتند افرادی که ارگاسم بیشتری را تجربه نموده اند، دارای رضایت جنسی بیشتری بوده، درمقابل افرادی که ارگاسم کمتری را تجربه نموده اند، دارای رضایت جنسی کمتری می باشند. برخی دیگر تعداد فعالیت جنسی را بررسی نموده و دریافتند که با رضایت جنسی رابطه مستقیم دارد، به طوریکه افرادی که دارای دفعات نزدیکی بیشتری می باشند به این علت است که از آن لذت بیشتری برده و رضایتمندی بیشتری دارند و درمقابل افرادی که تعداد مقاربت کمتری دارند، به ممکن است از رابطه جنسی خود احساس ناراضی باشند.

معاشقه قبل و بعد نزدیکی: برخی از پژوهشگران تاثیر معاشقه قبل و بعد از نزدیکی و نیز سایر رابطه های جنسی از جمله رابطه غیر دستگاه تناسلی زوجین را بر رضایت جنسی مورد بررسی قرار داده اند. نتایج نشانگر این بوده که وجود معاشقه قبل و بعد از نزدیکی زوجین موجب رضایت جنسی بالاتری می گردد. اگر چه وجود رابطه جنسی غیر دستگاه تناسلی می تواند موجب تحریک مستقیم کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم گردد، لیکن در زوجین بیمار احتمال انتشار زخمهای دهانی، تب خالهای دهانی و دستگاه تناسلی، سیفیلیس و بیماریهای دیگر وجود دارد.

مذهب: یکی از عواملی که بر رضایت جنسی تاثیرگذار است، مذهب می باشد. چرا که نگرشهای بعضی از جوامع درمورد مسائل جنسی و مذهب به صورتی است که ممکن است میل جنسی را محدود و یا منع کند. از طرفی اغلب مذاهب روابط خارج از چهارچوب ازدواج را منع می نمایند. محققین در تحقیقی به این نتیجه رسیدند که درک فرد از مذهب نیز به ميزان قابل توجهی بر رضایت جنسی اثر می گذارد. درحالیکه از جنبه رواني، ميزان حضور در کليسا در طول یک سال گذشته بر رضايت جنسی تاثيري نشان نداده است.

رضایت از زندگی زناشویی: نتايج پژوهش های بسیاری در ایران نشان داده که رضايت از زندگي زناشويي به ميزان زيادی با رضايت جنسي در ارتباط است. تاثيرات رضايت جنسي بر رضايت از زندگي زناشويي به وسيله سن و سطح تحصيلات تعديل مي شود يعني در شرايط يکسان، هر تغييري در رضايت جنسي ایجاد شود منجر به تغيير بيشتر زندگي زناشويي در افرادي مي شود که سطح تحصيلات بالاتري دارند. همچنین افزایش رضايت جنسي، در زنان منجر به افزايش بيشتر در رضايت از زندگي زناشويي آنها گشته، يعني بهبود رضايت جنسي در افزايش رضايت از زندگي زناشويي زنان موثر است. رضايت جنسي در مواقع ضعف روابط زوجين می تواند موجب رضايت بیشتر از زندگي زناشويي شود. در واقع رضايت جنسي ممکن است برخي از اثرات منفي ضعف روابط زناشویی زوجين را بهبود بخشد، به ویژه در زوجينی که مهارتهاي ارتباطي قوي دارند، این حالت بیشتر مصداق دارد.

احساسات و عواطف: رضايت جنسي علاوه بر تحريکات فيزيکي با احساسات و عوطف انسان نيز ارتباط دارد بطوريکه در بين زنان ميزان رضايت جنسي با ميزان علاقه مندي به همسر و زندگي مشترکشان ارتباط تنگاتنگ دارد. حتی معیارهایی که بیانگر کیفیت ارتباط فردی هستند با رضایت جنسی مرتبط اند، بر این اساس لارنس و بایرز مدل ارتباط بین فردی رضایت جنسی را پیشنهاد نمودند. بر اساس این مدل، ارتباط رضایتمندانه با ارتباط جنسی بهتر و درنتیجه سطح رضایت جنسی بالاتری همراه است. ارتباط بین رضایت جنسی و ارتباط رضایتمندانه نزدیک به یکدیگر بوده، به طوریکه برخی از پژوهشگران بر این عقیده اند که ممکن است بین این دو متغییر ارتباط دوطرفه وجود داشته باشد. از طرف دیگر ممکن است ارتباط علی و معلولی رضایت جنسی و ارتباط رضایتمدانه در زنان و مردان متفاوت باشد. چنانچه در زنان، هنگامی رضایت جنسی حاصل خواهد شد که ارتباط جنسی در غالب رابطه عاطفی و احساسی صورت گیرد. در مقابل، مردان، انگیزه قوی جهت انجام فعالیت جنسی داخل یا حتی خارج از ارتباط طولانی مدت دارند، همچنین مردان درمقایسه با زنان انگیزه بیشتری جهت فعالیت جنسی دارند. عدم وجود ارتباط رضایتمندانه پیش گویی کننده احتمال قطع ارتباط در زنان است، درحالیکه رضایت جنسی در مردان پیش گویی کننده قطع ارتباط است. بنابراین شاید بتوان این چنین نتیجه گیری کرد که کاهش در رضایت جنسی مردان منجر به کاهش در ارتباط رضایتمندانه خواهد شد، در حالیکه در خانمها عکس این حالت مصداق دارد، یعنی کاهش در ارتباط رضایتمندانه منجر به کاهش رضایت جنسی در زنان خواهد شد. درواقع زوجین ناراضی از نقصان مهارت های ارتباطی رنج می برند که موجب می شود آنان از برقراری ارتباط موثر محروم بمانندد و این نقصان خود موجبات نارضایتی را فراهم می نماید. با توجه به اين که روابط جنسي يک ارتباط دونفره است، لذت و رضايت طرف مقابل، مي تواند در کسب رضايت فرد نیز موثر باشد. بنابراين زوجين بایستی به اداي کلمات محبت آميز پرداخته و به يکديگر بگويند که چه احساس خوبي نسبت به یکدیگر دارند! زيرا چنين رابطه اي مي تواند سبب نزديکي زوجين و ايجاد ارتباط عميق عاطفي ميان آنان شود که اين موضوع به ویژه در زنان می تواند منجر به کسب رضايت جنسي بهتری شود. اما در مردان تحريکات بدني نقش مؤثرتري را در کسب رضايت جنسي ايفا مي کند و به همين دليل نيز آنان قادرند حتي با افرادي که به ايشان علاقمند نيستند نيز به اوج لذت جنسي برسند. درحالیکه در زنان چون کسب رضايت جنسي بيشتر به ارتباطات عاطفي و حسي ميان زوجين وابسته است و تحريکات بدني در درجه دوم اهميت قرار دارد، لذا اکثر زنان صرفا در صورت علاقمندي به همسرشان مي توانند به اوج لذت جنسي برسند. بنابراين در جريان عشق ورزي، زوجين مي بايست به تحريكاتي نظير اداي جملات محبت آميز که جنبه روحی دارند، نيز توجه داشته و بایست به برقراري رابطه جنسي كاملا نزديك و باز كه بتوانند احساسات و تمايلات خويش را بيان كنند همت گمارند. در چنين شرايطي، زندگي زوجين آنچنان در هم مي آميزد كه مانند يك روح در دو بدن مي شوند و در هر لحظه وقف شادي یکديگر گشته، به طوريكه مايل نيستند هيچ لذتي را به تنهايي تجربه كنند. بسیارند مردانی که بدون توجه به شرايط رواني و جسمي همسرانشان، علاقه دارند كه قبل از خواب حتما هم آغوشي داشته باشند و همچون يك عمل مكانيكي در ضمن صحبت هاي متفرقه، غرايز دروني خود را فروكش نمايند. اگر چه زنان ناخواسته گاهي به چنين عملي با چنان شرايطي تن مي دهند ولي اغلب اين امر از روي رغبت و رضايت نيست. امروزه مردان بايد بدانند كه زنان از رابطه جنسي و هم آغوشي، تلقي خاصي دارند و تا از هر نظر آمادگي نداشته باشند تن به يك رابطه جنسي خواستني و لذتبخش نمي دهند. مسئله ديگر آن كه زني كه عميقا از شوهرش رنجيده و يا زني كه از مشكل يا نگراني مهمي رنج مي برد، معمولا قادر نيست كه يك رابطه جنسي خوب داشته باشد. نتايج مطالعات در ايران نشان مي دهد كه عوامل مرتبط با نارضايتي جنسي به ترتيب شيوع عبارتست از: عدم رضايت از همسر، مسائل و مشكلات زندگي، خجالت كشيدن، درد موقع نزديكي، خشونت همسر، احساس عدم جذابيت در خود و سردمزاجي در همسر و بنا به علل مختلف لذت نبردن از عمل جنسي مي باشد. یکی از این علل می تواند سركوب جنسي در زن باشد که به ميزان زياد با بهداشت جنسي مرتبط است و به نظر مي رسد که بر رضايت جنسي بیش از عملکرد جنسی و اختلالات آن اثر داشته باشد. “قدرت جنسي” گوياي اين است که در مسائل جنسي چه کسي تصميم گيرنده است. اگر زن سالاري يا مردسالاري در روابط حکمفرما باشد، در هر دو صورت، احتمال اختلالات جنسي و عدم رضايت بيشتر خواهد بود. با توجه به مطالب ذكر شده زوجين زماني در زندگي زناشويي خويش موفق خواهند شد كه ارتباطشان را از نظر روحی نيز رشد داده و به تكامل برسانند. بنابراين در اين ميان هيجانهاي جنسي و سازگاري زوجين در روابط جنسي راهي براي برآوردن اين مهم و همراه بودن در زندگي زناشويي می باشد.

منبع: کتاب سلامت جنسی و زناشویی زوجین (نویسندگان: اعظم رحمانی، سیمین تعاونی و لیلا الله قلی)

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *