مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه استاندارد تصمیم خرید سوده (۱۳۸۷)

پرسشنامه استاندارد تصمیم خرید سوده (۱۳۸۷)

هدف: ارزیابی اثربخشی تصمیم خرید از ابعاد مختلف (نگرش نسبت به برند، تمایل به خرید و آشنایی با برند)
تعداد سوال: ۱۴
تعداد خرده مقیاس: ۳
شیوه نمره گذاری: دارد
تفسیر نتایج: دارد
روایی و پایایی: دارد
منبع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط ۲۷۰۰ تومان

خرید فایل

Desc (1)

پرسشنامه استاندارد تصمیم خرید سوده (۱۳۸۷)

تعریف تصمیم خرید

مصرف‌کننده براى تصمیم‌گیرى ۵ مرحله را پشت سر مى‌گذارد شامل: شناخت مشکل، تحقیق براى جمع‌آورى اطلاعات، ارزیابى گزینه‌ها، تصمیم‌گیرى خرید و رفتار پس از خرید.

فرآیند تصمیم خرید

فرآیند تصمیم خرید

شناخت مشکل

فرآیند خرید با شناخت مشکل آغاز مى‌شود. در این مرحله است که خریدار مشکل یا نیاز را تشخیص مى‌دهد. خریدار در واقع تفاوت بین حالت واقعى و حالت ایده‌آل خود را حس مى‌کند. نیاز مى‌تواند از محرک‌هاى داخلى نیز سرچشمه بگیرد.محرک‌هاى خارجى نیز مى‌توانند منشأ و سرچشمه نیاز باشند.

جمع‌آورى اطلاعات

یک مصرف‌کننده تحریک‌شده، یا به اطلاعات بیشتر نیازمند است یا نیست. اگر میل مصرف‌کننده از شدت و قوت کافى برخوردار باشد و کالاى ارضاکننده‌اى نیز در دسترس باشد، این احتمال وجود دارد که مصرف‌کننده این کالا را بخرد. در غیر این صورت مصرف‌کننده یا این نیاز را در حافظهٔ خود نگهدارى مى‌کند یا با در نظر داشتن این نیاز، نسبت به تحقیق و جمع‌آورى اطلاعات اقدام مى‌کند.

منابع اطلاعاتى مصرف‌کننده

اطلاعات مورد نیاز مصرف‌کننده از منابع مختلفى قابل تهیه و جمع‌آورى هستند. بازاریاب باید نسبت به این منابع و میزان تأثیر و نفوذ هر کدام بر تصمیم‌گیرى‌هاى خرید آگاهى و اطلاع کامل داشته باشد. منابع اطلاعاتى مصرف‌کنندگان عبارتند از:

منابع شخصى

منابع شخصى شامل افراد فامیل و بستگان، دوستان، همسایگان و آشنایان.

منابع بازرگانى

منابع بازرگانى شامل آگهى‌هاى تبلیغاتی، فروشندگان، تجار و بازرگانان، بسته‌بندى و نمایشگاه‌ها.

منابع عمومى

منابع عمومى شامل رسانه‌هاى جمعی، مؤسسات و شرکت‌هاى اطلاعاتی.

منابع تجربى

منابع تجربى شامل بررسی، ارزیابى و استفاده از کالا.

ارزیابى گزینه‌ها

مفاهیم اساسى خاصى وجود دارند که به فرآیندهاى ارزیابى مصرف‌کننده کمک مى‌کنند. اول، باید این‌طور تصور کنیم که هر مصرف‌کننده‌اى براى برآورده کردن قسمتى از نیازهاى خود تلاش مى‌کند. مصرف‌کننده با خرید کالا یا خدماتى خاص به دنبال فواید خاصى است که عاید او مى‌شوند. به‌علاوه، هر مصرف‌کننده به یک کالا به دیده مجموعه‌اى از صفات ویژه کالایى مى‌نگرد. صفاتى که هر کدام از نظر توانایى تأمین نیاز و ارائه فایده قابلیت‌هاى متفاوتى دارند.

دوم، مصرف‌کننده براى هر صفت درجه اهمیت متفاوتى قائل است.

سوم، مصرف‌کننده ممکن است براى خود مجموعه‌اى از باورها داشته باشد، درباره این‌ که هر مارک از نظر هر صفت داراى چه درجه‌بندى است. مجموعه باورهاى مصرف‌کننده ممکن است با صفات واقعى مارک کالا تفاوت داشته باشد. این امر مى‌تواند ناشى از تجربه خود مصرف‌کننده و تأثیر و نفوذ توجه، تحریف و حفظ و نگاهدارى انتخابى باشد.

چهارم، فرض بر این است که مصرف‌کننده از هر صفت مربوط به کالا مطلوبیت خاصى را انتظار دارد. عامل مطلوبیت نشان مى‌دهد که چگونه انتظارات مصرف‌کننده دربارهٔ رضایت کلى که از هر کالایى بدست مى‌آورد با تغییر سطوح مختلف صفاتِ مختلف کالا، تغییر مى‌کند.

پنجم، مصرف‌کننده معمولاً با توسل به روش‌هاى ارزیابى به صفات مارک‌هاى کالا پى مى‌برد.

 تصمیم‌گیرى دربارهٔ خرید

به‌طورکلى تصمیم مشترى براى خرید بر این اساس استوار است که باید بهترین مارک خریدارى شود. ولى عملاً بین قصد و تصمیم دو عامل دیگر قرار مى‌گیرند. اولین عامل، عقیده دیگران است. قصد خرید تحت تأثیر عوامل پیش‌بینى نشده موقعیتى نیز قرار مى‌گیرد. قصد خرید براساس عواملى نظیر درآمد مورد انتظار خانواده، قیمت موردانتظار و فواید موردانتظار از کالا شکل مى‌گیرد. عوامل غیرقابل پیش‌بینى موقعیتى ممکن است درست زمانى که مصرف‌کننده مى‌خواهد وارد عمل شود قصد و او را تغییر دهند.

 رفتار پس از خرید

وظیفه بازاریاب با خریده شدن کالا به اتمام نمى‌رسد. مصرف‌کننده پس از خرید کالا یا از خرید خود رضایت خواهد داشت یا اینکه از کرده خود پشیمان مى‌شود. هر دو وضعیت رضایت یا عدم رضایت، رفتار پس از خرید را به دنبال خواهد داشت. رفتارى که باید مورد توجه بازاریاب قرار گیرد.

 

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *