مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / مقیاس شخصیتی اسکیزوتایپی کلاریج و بروکز (STA)

مقیاس شخصیتی اسکیزوتایپی کلاریج و بروکز (STA)

هدف: ارزیابی رفتارهای شخصیتی اسکیزوتایپی (تجارب ادراکی غیر معمول، سوء ظن پارانویید و اضطراب اجتماعی، تفکر سحرآمیز)
تعداد سوال: ۲۷
تعداد بعد: ۳
شیوه نمره گذاری: دارد
تفسیر: دارد
روایی و پایایی: دارد
منابع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط ۳۴۰۰ تومان

خرید فایل

Desc (1)

مقیاس شخصیتی اسکیزوتایپی کلاریج و بروکز (STA)

شخصیت اسکیزوتایپی
(Schizotypal Personality Disorder)
آن ها خرافاتی، خیالباف و عجیب و غریبند!
افراد مبتلا به اختلال شخصیت گسیخته‌ گون یا اسکیزوتایپ از غیرعادی‌ ترین افراد به شمار می ‌روند. تفکر جادویی، عقاید منحصر به فرد و افکار عجیب و غریب از ویژگی ‌های این افراد به شمار می ‌رود. افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی حتی به نظر افراد غیر متخصص هم بسیار عجیب و غریب می آیند.
تفکر جادویی، عقاید منحصر به فرد، افکار انتساب به خود، خطاهای ادراکی ( Illusion )، و مسخ واقعیت ( Derealization ) همگی جزء زندگی هر روزه فرد اسکیزوتایپی است تعریف این اختلال شامل غرابت طولانی مدت در تفکر، ادراک، ارتباطات و رفتار است ـ غرابتی آنقدر شدید که مورد توجه قرار گرفته، اما به‌اندازه‌ای جدی نیست که تشخیص اسکیزوفرنی را ایجاب کند، درواقع بسیاری از آشفتگی‌هایی که مشخصه اختلال شخصیت اسکیزوتایپی هستند، هرچند به صورت خفیف‌تر، اما مشابه همان علایمی هستند که در میان افراد اسکیزوفرنیک مزمن دیده می‌شود. با این وجود، یکسان تلقی کردن کامل این اختلال با اسکیزوفرنی اشتباه خواهد بود؛ زیرا مادامی که آشفتگی‌های روان شناختی و پیش آگهی مورد توجه هستند تفاوت در شدت اختلال اهمیت زیادی دارد .
شخص مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی کسی است که حتی در نظر مردم عادی هم عجیب و غریب و غیر عادی است. تفکر سحرآمیز، اشتباه حسی و مسخ واقعیت قسمتی از دنیای روزمره این بیمار است.
جای تعجب ندارد که این افراد نیز اغلب در پرسشنامه سنجش گرایشات «اسکیزوتایپی» نمرات بالاتر از میانگین می‌گرفتند محققان مذکور این افراد را با عنوان «اسکیزوتایپ‌های شاد» توصیف کردند   ویژگی های بالینی :
در اختلال شخصیت اسکیزوتایپی تفکر و رابطه کلامی مختل است. شخصیت اسکیزوتایپی، مثل بیماری اسکیزونیک، ممکن ممکن است سر از احساس های خود در نیاورد. با این وجود نسبت به احساسات دیگران، بخصوص عواطف منفی مثل خشم، بسیار حساس است. ممکن است موهوم پرست باشد و ادعای نهان بینی داشته باشد دنیای درونش ممکن است پر از انسان های خیالی، ترس و خیال پردازی کودکانه باشد.
ممکن است خود را صاحب قدرت فکری و بصیرت خاصی نپندارد، هر چند اختلال تفکر واضح وجود ندارد. کلامش در مواردی محتاج تغییر است. ممکن است بپذیرد که اشتباهات حسی درشت بینی دارد، یا مردم برای او آدمک های چوبی و یکسان می نمایند.
صحبت شخصیت های اسکیزوتایپی ممکن است غریب و اختصاصی بوده و فقط برای خودش معنی داشته باشد. ممکن است روابط بین فردی ضعیفی داشته و رفتارشان نیز نامتناسب باشد. در نتیجه افرادی تنها هستند و اگر دوستانی هم داشته باشند تعداد آن ها معدود است.
ممکن است این بیماران خصوصیات اختلال شخصیت مرزی نشان دهند، در واقع هر دو تشخیص را توأماً می توان داد. تحت استرس،‌شخصیت های اسکیزوتایپی ممکن است پسرفت پیدا کرده و علائم روانی پیدا کنند، اما معمولاً عمر این علائم  کوتاه است. در موارد شدید، افسردگی و عدم احساس لذت ممکن است پیدا شود.

ملاک های تشخیصی DSM-IV-TR در مورد اختلال شخصیت اسکیزو تایپی، از این قرار است:
الگوی نافذ نقص های روابط بین فردی و غرابت تفکر ، ظاهر و رفتار .
در اوایل بزرگسالی شروع شده و خود را در زمینه های گوناگون نشان می دهد که علامت آن وجود لااقل پنج تا از موارد زیر است:
۱-   عقاید انتساب (به جز هذیان انتساب)،
۲-   باورهای عجیب یا تفکر سحرآمیز که بر رفتار تأثیر گذاشته و با هنجارهای مربوط به خرده فرهنگ، سازگاری ندارد (به عنوان مثال، خرافه‌پرستی، اعتقاد به غیب بینی، تله‌پاتی و «حس ششم» در کودکان و نوجوانان به صورت خیال پردازی‌های عجیب و غریب و یا اشغال ذهنی)؛
۳-   تجربیات ادراکی نامعمول از جمله توهمات جسمی؛

۴-تفکر و گفتار عجیب (به عنوان مثال: اشارات مبهم، استعاری، پیچیده، و یا کلیشه‌ای):
۵-   بدگمانی و تفکر پارانویید؛
۶-   عواطف نامناسب و محدود؛
۷-   رفتار و یا ظاهر عجیب، نامتعارف و خاص؛
۸- فقدان دوست نزدیک و قابل اعتماد به جز وابستگان درجه اول؛
(۹) اضطراب اجتماعی شدید که در حالت آشنایی هم برطرف نمی‌شود و بیشتر با ترس‌های پارانویید مرتبط است تا با قضاوت‌های منفی در مورد خود.
(۱۰)میزان نابهنجاری‌های جسمی خفیف در دست و پا و سر و بی‌نظمی‌های انگشت‌نگاری در میان این افراد بیش از افراد طبیعی و مبتلایان به سایر اختلالات شخصیت است.

تشخیص افتراقی:

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزو تایپی را به لحاظ نظری از بیماران دچار اختلال های شخصیت اسکیزویید و دوری گزین بر این اساس می توان افتراق داد که در رفتار، تفکر، ادراک، و نحوه ارتباط و مکالمه آنها غرابت هایی وجود دارد که در دو دسته دیگر نیست.
هم چنین در سابقه خانوادگی اسکیزوتایپی ها، اسکیزوفرنی به وضوح دیده می شود.
این گونه بیماران، ممکن است برخی از خصایص اختلال شخصیت مرزی را هم از خود نشان دهند و در واقع می شود این دو تشخیص را همزمان نیز در کسی مطرح کرد.
مبتلایان به این اختلال، از بیماران اسکیزوفرنیک به خاطر نداشتن علایم روانپریشی قابل افتراق اند.
افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانویید نیز مشخصه شان شکاکیت است. اما آن رفتار غریبی را که در بیماران مبتلا به شخصیت اسکیزوتایپی دیده می شود، ندارند.

سیر و پیش آگهی:
مطالعه درازمدت تامس مک گلاشان ( Thomas Mc Glashan ) نشان داد که ۱۰ درصد افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی بالاخره دست به خودکشی می زنند.
در مطالعات گذشته نگر نیز دیده شده که بسیاری از بیمارانی که به نظر می رسیده مبتلا به اسکیزوفرنی باشند، در واقع دچار اختلال شخصیت اسکیزوتایپی بوده اند و امروزه این دیدگاه بالینی رایج است که این اختلال، شخصیت پیش مرضی بیمار مبتلا اسکیزوفرنی است.
با این حال، برخی از بیماران هم در تمام عمر خود به طور ثابت شخصیت اسکیزوتایپی دارند و با وجود همه غرابت هایی که دارند، ازدواج می کنند و شغلی در پیش می گیرند.

شیوع(همه گیرشناسی)  :
۳درصد افراد اجتماع و نسبت زن به مرد نامشخص
این اختلال در قریب ۳ درصد از جمعیت پیدا می شود. نسبت جنسیتی آن معلوم نیست. در بستگان تنی ( بیولوژیک ) بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی، بیشتر از گروه های شاهد ( کنترل ) است و میزان همگامی دوقلوهای تک تخمکی از نظر ابتلا به آن بیش از دو قلوهای دو تخمکی است ( در یک مطالعه ۳۳ درصد در برابر ۴ درصد ).

مشخصات :
کسی است که حتی در نظر مردم عادی عجیب و غریب است.موهوم پرستند. خرافاتی اند ولی اختلال تفکر واضح ندارند.
۱۰ درصد این افراد بالاخره خودکشی می کنند و غالبا تبدیل به اسکیزوفرونی می شود.

علل تحت تأثیر عوامل ژنتیکی است. )میزان وقوع این اختلال در میان وابستگان نَسُبی بیماران اسکیزوفرنیک بیش از میزان آن در میان وابستگان افراد مبتلا به سایر اختلالات روانی است .
عوارض داروهای ضدجنون در کوتاه‌مدت اثرات جانبی کمتری دارند ولی هنوز از پیامدهای استفاده‌ مداوم از این داروها در درازمدت آگاهی نداریم . مشخص شده است که هرچه موارد روان پریشی به مدت بیشتری درمان نشده باقی بمانند،‌پیش آگهی در درازمدت بدتر خواهد شد. بنابراین،‌ عدم توفیق در پیشگیری از وقوع اولین دوره روان پریشی در فردی که در برابر آن آسیب‌پذیر است، ممکن است عواقب وخیمی به دنبال داشته باشد.
اضطراب اجتماعی غالباً در اختلال اسکیزوتایپی مشهود است.

روش درمان رواندرمانی :
درمان شناختی ـ رفتاری اصول اختلال شخصیت اسکیزوتایپی از اختلال شخصیت اسکیزوئید چندان متفاوت نیست. با این وجود با تفکر غریب و غیرعادی آن ها باید با احتیاط مدارا نمود. بعضی از بیماران به فرقه های غریب پیوسته و به ممارست های مذهبی غیر عادی و فلسفه رمز و راز می پردازند. درمانگر نباید این فعالیت ها را به مسخره بگیرد و در مورد باورها و فعالیت های بیمار قضاوت نماید.
نخستین گام عبارت است از تشخیص شناخت‌های تحریف شده مراجع. هدف اصلی این است که به مراجعان آموزش داده شود که به صورت عینی محیط خود را مورد ارزیابی قرار دهند نه اینکه صرفاً بر واکنش‌های ذهنی خود، اتکا نمایند.
تا افکار نامناسب را نادیده گرفته و به پیامدهای تداوم کارکرد در نظام‌های اعتقادی غیرواقع بینانه بیاندیشند. شناخت درمانی بیشترین کاهش را در آنچه که به عنوان خصیصه‌های نابهنجار می‌شناسیم ایجاد کرده بود، به‌ویژه در رابطه با طبقات اسکیزوتایپی.
افزایش تناسب اجتماعی: آموزش مهارت‌های اجتماعی از طریق شکل‌دهی رفتار و گفتار مناسب و آموزش دادن به مراجع برای شناسایی پاسخ‌های نامتناسب خودش‌، به انجام می‌رسد. در همین حال،درمانگر به مراجع کمک می‌کند تا یک شبکه حمایتی و ایمن اجتماعی را به منظور بهبود تعاملات اجتماعی‌اش ایجاد نماید.

رواندرمانی : اصول اختلال شخصیت اسکیزوتایپی از اختلال شخصیت اسکیزوئید چندان متفاوت نیست. با این وجود با تفکر غریب و غیرعادی آن ها باید با احتیاط مدارا نمود. بعضی از بیماران به فرقه های غریب پیوسته و به ممارست های مذهبی غیر عادی و فلسفه رمز و راز می پردازند. درمانگر نباید این فعالیت ها را به مسخره بگیرد و در مورد باورها و فعالیت های بیمار قضاوت نماید.

دارودرمانی / درمان دارویی

داروهای ضد روان پریشی برای مقابله با افکار انتساب به خود، خطاهای ادراکی، و دیگر علایم این اختلال ممکن است مفید باشد و می توان آنها را در ترکیب با روان درمانی به کار برد. اگر مولفه ای از افسردگی در شخصیت دیده شود، ضد افسردگی ها را نیز می توان به کار برد.
داروهای نورولپتیک ممکن است برای مدارا با فاکار انتصاب، ایلوزیون، و سایر علائم این اختلال مفید واقع گردد و همراه با رواندرمانی قابل استفاده است.

داروهای ضدجنون:
هنگامی که داروهای ضدجنون برای افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی تجویز می‌گردد وضعیت آنها غالباً بهتر می‌شود داروهای ضدجنون‌تر مانند
• کلوزاپین و اولانزاپین در کوتاه‌مدت اثرات جانبی کمتری داشته باشند،‌ ولی ما هنوز از پیامدهای استفاده‌ مداوم از این داروها در درازمدت آگاهی نداریم.
• هالو پریدول به‌میزان قابل توجهی علایم اختلال وسواسی ـ جبری، افسردگی،‌ اضطراب، خصومت، طرز فکر پارانویید و تکانشگری در میان بیماران مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپی را کاهش می‌دهد .

 

گفتگوی زیر را با دکتر محمدمهدی قاسمی، روانپزشک بخوانید.
اختلال شخصیت گسیخته ‌گون یا اسکیزوتایپ چه طور آغاز می‌ شود؟
همان طور که می ‌دانید تشخیص انواع اختلال شخصیت از ۱۸ سالگی به بعد امکان ‌پذیر خواهد بود، اما الگوی ذهنی و رفتاری این اختلال از دوره کودکی و نوجوانی هم ممکن است بروز کند.

با چه علائمی؟
گوشه ‌گیری، رابطه ضعیف با همسالان، اضطراب در جمع، افت تحصیلی در مدرسه، حساسیت بیش از حد نسبت به رفتار و دیدگاه دیگران، خیال ‌بافی‌ها و اشتغالات فکری شگفت ‌انگیز و غیرعادی،‌ اندیشه خاص و گفتار عجیب از جمله موضوعاتی است که در کودکی و نوجوانی این افراد مشاهده می ‌شود. این افراد به نظر دیگران غیرعادی و نابهنجار هستند و سبب جلب توجه و مضحکه دیگران می ‌شوند که این کار موجب تشدید گوشه ‌گیری افراد گسیخته ‌گون می ‌شود.

اختلال شخصیت گسیخته گون در آقایان بیشتر است یا خانم ‌ها؟

این اختلال در ۳ درصد جمعیت وجود دارد، اما نسبت جنسی آن چندان مشخص نیست؛ البته در بستگان تنی بیماران اسکیزوفرنی بیشتر مشاهده می‌ شود.

افکار این بیماران چگونه است؟
افراد مبتلا به اختلال شخصیت گسیخته ‌گون، می ‌پندارند هر رویدادی با آن ها در ارتباط است و یا مفهوم خاصی را در ارتباط با آنها بیان می ‌کند، به طور مثال اگر دو نفر با یکدیگر در حال صحبت باشند و بخندند، وی گمان می ‌کند به او خندیده‌ اند و پشت سر او صحبت می‌ کنند. آن ها اغلب به کشف احساسات دیگران به ویژه حالات عاطفی منفی، مثل خشم بسیار حساس‌ اند.
این افراد ممکن است خرافاتی باشند و به موضوعاتی که در فرهنگ خود آنها هم پذیرفته نیست اعتقاد پیدا کنند. اعتقاد شدید به پیشگویی آینده از طریق فال بینی، اعتقاد به انتقال فکر از فردی به فرد دیگر یا تله ‌پاتی، اعتقاد به وجود حس ششم به نحوی که می‌ پندارند نیروی ویژه‌ای دارند که آنان را به دانستن رویدادها پیش از وقوع آن ها توانا می‌ سازد، یا می ‌توانند اندیشه دیگران را بخوانند، از این جمله است.

بنابراین افراد مبتلا به اختلال گسیخته ‌گون به بدبینی هم دچار می‌ شوند؟
بله. اغلب این افراد گمان می‌ کنند که آشنایان، همکاران یا خویشاوندان قصد صدمه زدن به آنان را چه از نظر جسمی و چه از نظر معنوی دارند.
روش برخورد آنان با دیگران در موقعیت‌های اجتماعی، خشک، محدود و نامتناسب است، زیرا قادر به ابراز کامل عواطف خود، حتی از طریق حالات چهره و حرکات بدنی نیستند.
در واقع تمایل به انزوای اجتماعی، علاوه بر تبادلات عاطفی محدود و گاه نامتناسب آنان روابط بین فردی را برای شان مشکل ‌آفرین می‌ کند و موجب می ‌شود دوستان انگشت شماری داشته باشند و یا به جز با یک خویشاوند درجه یک، با کسی دوستی نزدیک نداشته باشند.
اصولا روابط اجتماعی برای شخصیت‌ های گسیخته ‌گون مشکل است و ارتباط با دیگران آنان را ناراحت می کند، زیرا حس می‌ کنند متفاوت از دیگران هستند و در جمع به درستی جا نمی ‌افتند.
بر خلاف افراد معمولی که اگر در جمع وارد شوند در ابتدا اضطراب دارند، ولی پس از گذشت زمان و آشنایی با افراد گروه احساس آرامش می ‌کنند، در افراد گسیخته ‌گون این اضطراب فرو نمی ‌نشیند، بلکه بیشتر هم می ‌شود، زیرا اضطراب آنان ناشی از سوء ظن درباره انگیزه‌های دیگران است.
اگر بخواهید مهم ‌ترین ویژگی مبتلایان به این اختلال را مثال بزنید، به کدام یک از ویژگی‌ ها اشاره می ‌کنید؟
مهم ‌ترین ویژگی اختلال شخصیت گسیخته ‌گون یا همان اسکیزوتایپ، غیرعادی بودن ادراک ها، فرآیندهای اندیشه، رفتار و عاطفه‌ است، اما این اختلال فقط در موارد خاص به حد روان ‌پریشی می ‌رسد.

آن ها خرافاتی، خیالباف و عجیب و غریبند!
این افراد از ویژگی‌ های غیرعادی اختلال شخصیتی خود آگاه نیستند و درصدد درمان آن برنمی ‌آیند و اگر هم برای درمان مراجعه کنند، به علت نشانه ‌ها و علائم دیگری مانند اضطراب، افسردگی یا دیگر حالات عاطفی ناخوشایند است.

درمان چنین افرادی چگونه صورت می‌ گیرد؟

برای درمان این اختلال شخصیت می ‌توان از روان درمانی و دارو درمانی بهره گرفت.
در هر حال با اندیشه خاص و عجیب چنین افرادی باید با دقت و احتیاط روبرو شد و دیدگاه‌ ها و عقاید این بیماران نباید مورد استهزا یا قضاوت ارزشی قرار گیرد.
از نظر درمان دارویی نیز داروهای ضد روان ‌پریشی برای مقابله با نشانه ‌های روان‌ پریشی به کار می ‌رود و می ‌توان در کنار روان ‌درمانی از آن استفاده کرد.
همچنین در صورت وجود افسردگی بارز، داروهای ضد افسردگی نیز کاربرد پیدا می‌ کند.
میگنا www.migna.ir
– منبع مورد استفاده شده : کاپلان .ه. سادوک . ب. (۲۰۰۷)، خلاصه روانپزشکی، جلد دوم، ترجمه: رضاعی.ف. (۱۳۸۷) نشر فردا

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *