مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / مقیاس تعارض زناشویی کانزاس اگمان و همکاران (KMCS)

مقیاس تعارض زناشویی کانزاس اگمان و همکاران (KMCS)

هدف: سنجش تعارض زناشویی

تعداد سوال: 27
شیوه نمره گذاری: دارد
روایی و پایایی: دارد
منابع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 3400 تومان

خرید فایل

Desc (1)

مطالب مرتبط:

۱- پرسشنامه کیفیت ارتباط زوجین (بر اساس چاچوب نظری مبلر- نانالی و اکمن)

۲- مقیاس رضامندی زناشویی اسلامی

۳- مقیاس ازدواج موفق (شاخص رضایت زناشویی)

۴- پرسشنامه شاخص رضایت زناشویی

۵- پرسشنامه رضایت زناشویی – فرم بلند انریچ

۶- پرسشنامه رضایت زناشویی انریچ (فرم کوتاه ۴۷ ماده ای)

۷- مقیاس رویدادهای ارتباطی کینگ و کریستنسن (RES)

8- مقیاس باورهای ارتباطی آدیلسون و اپشتاین

۹- مقیاس سنجش رضایت رابطه هندریک (RAS)

10- پرسشنامه کیفیت روابط پیرس و همکاران ۱۹۹۱ (QRI)

مقیاس تعارض زناشویی کانزاس اگمان و همکاران (KMCS)

تعریف تعارض  زناشویی

تعارض براساس وجود نوعی کشمکش و درگیری استوار است. به عبارت دیگر، زن یک چیز می‌خواهد و مرد چیز دیگر. برای یکی از آن‌ها انجام کارها و گفتن حرف‌هایی ارزشمند و مهم است اما برای دیگری چنین نیست.
تعارض در زندگی زناشویی یک امر اجتناب ناپذیر است. اختلاف، مشاجره‌ی لفظی ساده و گذرا نیست بلکه مجموعه‌ای از الگوهای رفتاری نافذ بین زن و شوهر است که پیامد آن خصومت و روابط آشفته و متعارض است. به عبارتی دیگر، عدم توافق و مخالفت دو فرد با یکدیگر، ناسازگاری و نظرات و اهداف و رفتاری که در جهت مخالفت با دیگری صورت می‌گیرد و همچنین ستیزه‌ای بین افراد در اثر منافع ناهمسو و اختلاف اهداف و ادراکات مختلف.
صاحب‌نظران حوزه خانواده، یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های موقعیت‌های مسئله‌آفرین از جمله تعارض همسران را واکنش هیجانی افراد می‌دانند. آن‌ها معتقدند اولین گام در حل کلیه مسائل زندگی «مکث کردن و فکر کردن» است. اگر افراد در هنگام مواجهه با مشکل فوری پاسخ دهند، ممکن است وقت کافی برای پاسخ‌های شناختی باقی نگذارند و مسائلی مطرح گردد که به بدتر شدن اوضاع می‌انجامد.
تعارض در هر زمینه‌ای می‌تواند اتفاق بیفتد و به طور طبیعی در تمام زمینه‌های شغلی، تحصیلی، خانوادگی، ازدواج و در سطح فردی و جمعی روی می‌دهد. روابط خانوادگی فشرده‌ترین موقعیت برای تعارضات بین فردی است. روابط عاطفی و عاشقانه زمینه را برای محک زدن جدی مهارت‌های آموخته شده برای زندگی مهیا می‌کنند. در ارتباط بین افراد تعارض وقتی بروز می‌کند که فرد بین اهداف، نیازها، یا امیال شخصی خودش و اهداف، نیازها و امیال شخصی طرف مقابلش ناهمسازی و ناهمخوانی می‌بیند.

تعارضات زناشویی
وجود اختلافات عقیده و رفتار بین زن و مرد امری طبیعی است. ولی خانواده‌هایی وجود دارند که در آن زن و مرد زندگی مشترکشان را تبدیل به یک میدان جنگ کرده‌اند و رفتارها و روابطشان به شدت متزلزل و بدون سازندگی است. چنین خانواده‌ای یک خانواده توخالی و شبه خانواده به شمار می‌رود. بسیار اتفاق می‌افتد که اطرافیان و همسایگان و به ویژه بزرگان فامیل برای برقراری صلح و آشتی با آن‌ها صحبت می‌کنند و ممکن است چنین صلحی برای مدتی برقرار شود؛ ولی طول این آرامش به احتمال زیاد کوتاه خواهد بود.

درباره ترم آخر

2 نظرات

  1. سلام
    آیا سوالات پرسشنامه تعارض زناشویی کانزاس متناسب با فرهنگ ایرانی هستش؟
    چون من می خوام این پرسشنامه رو برای زنان خانه دار و کم سواد استفاده کنم
    ممنون از سایت ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *