مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / مقیاس سوء رفتار غیر فیزیکی با همسر (همسر آزاری غیر فیزیکی) گارنر و هودسن (NPAPS)

مقیاس سوء رفتار غیر فیزیکی با همسر (همسر آزاری غیر فیزیکی) گارنر و هودسن (NPAPS)

هدف: سنجش سوء رفتارهای غیر فیزیکی و همسرآزاری

تعداد سوال: 25
شیوه نمره گذاری: دارد
تفسیر: دارد
روایی و پایایی: دارد
منابع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 2900 تومان

خرید فایل

Desc (1)

مطالب مرتبط:

1- پرسشنامه آسیب به خود سانسون و همکاران (SHI)

2- پرسشنامه خودآزاری (مازوخیسم)

3- پرسشنامه کودک آزاری (مقیاس خودگزارشی)

مقیاس سوء رفتار غیر فیزیکی با همسر (همسر آزاری غیر فیزیکی) گارنر و هودسن (NPAPS)

تعریف همسر آزاری

همسرآزاری چیست و چه شکل هایی دارد؟

همسرآزاری یکی از انواع خشونت خانگی است. خشونت خانگی عبارتست از خشونتی که توسط افراد خانواده و بین شرکای زندگی که ارتباط نزدیکی با هم دارند و باهم زندگی می کنند رخ می‌دهد و اغلب (نه همیشه) در درون منازل اتفاق می‌افتد.

همسر آزاری به هر گونه بدرفتاری و آزار از سوی شریک زندگی اطلاق می شود. باید توجه داشت که رفتارهای آزار دهنده همیشه از سوی مردان نسبت به زنان انجام نمی شود؛ به عبارتی مردان نیز مورد سوءرفتار زنان قرار می گیرند اما بخش عمده خشونت خانگی، به ویژه موارد مرگ آور و خطرناک آن، از سوی مردان علیه دختران و زنان خانواده صورت می گیرد. بررسی ها نشان داده است که مردان بیکار، معتاد به مواد مخدر، مردان دارای تحصیلات کم و درآمد پایین و مردان مبتلا به اختلالات جسمانی و روانی بیش از سایرین دست به خشونت می زنند.

وجود خشونت در محیط خانه، باعث پیدایش احساسات منفی و دردناکی می شود که می تواند خطری جدی برای بقای شخصیت، حرمت و بنیان خانواده بوجود آورد. اولین اقدام برای پیشگیری و درمان این آسیب پنهان، شناخت رفتارهایی است که خشونت نسبت به همسر محسوب می شوند.

رفتارهای آزاردهنده در همسرآزاری به دو دسته تقسیم می شوند:

1- بدرفتاری عاطفی: تهدید کردن یا ترساندن همسر،منع همسر از ادامه تحصیل یا اشتغال، نشان دادن رفتارهای سلطه جویانه،توهین کردن، تهمت زدن به همسر، سرزنش کردن و ملامت کردن همسر و، عدم تامین نیازهای روانی همسر مثل نیاز به محبت، نوازش و نیاز جنسی، اجتناب از مشورت با همسر در انجام کارها، قرار دادن همسر در یک موقعیت دشوار به منظور ترساندن وی مثل رها کردن وی در خیابان،نمونه ای از بدرفتاری عاطفی بشمار می رود.

2- بدرفتاری جسمانی: هل دادن، کتک زدن و زخمی کردن، ضرب و شتم همسر، پرتاب اشیاء به سمت همسر، حمله فیزیکی به هر شکل از جمله سیلی، مشت، لگد و زدن با کمربند و سایر وسایل،خودداری از کمک کردن به همسر در شرایطی که به کمک نیاز دارد و رها کردن وی در مکانی که احتمال آسیب به او وجود دارد از انواع بدرفتاریهای جسمانی می باشند.

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *