مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / مقیاس خوردن اجباری کاگان و اسکویرس (CES)

مقیاس خوردن اجباری کاگان و اسکویرس (CES)

هدف: سنجش خوردن اجباری و غیر قابل کنترل

تعداد سوال: 8
شیوه نمره گذاری و تفسیر: دارد
روایی و پایایی: دارد
منبع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 2900 تومان

خرید فایل

Desc (1)

مقیاس خوردن اجباری کاگان و اسکویرس (CES)

اختلال خوردن اجباری چیست؟

برخی افراد از لحاظ روحی در زمینه تغذیه دچار نوعی وسواس می شوند و به نظرشان تمام غذاهایی که می خورند مضر و برای سلامتی شان خطر ناکند و که به این اختلال ،اختلال خوردن غذای سالم گفته می شود.

«اورتورکسیا نرووسا» اصطلاحی است که به «اختلال خوردن غذای سالم» اشاره می‌کند و مبتلایان ممکن است به خاطر خوردن یک تکه نان هم افسرده شوند.

 امروزه افرادی که تمرکز غلو آمیز و زیاده از حدی روی خوردن غذاهای خام و پاک دارند، ممکن است به این اختلال دچار شده باشند.

این اصطلاح را اولین بار دکتر استیون برتمن در سال 1997 و پس از تجربیاتش در نیویورک ابداع کرد. او می‌گوید: «تنها چیزی که بهش فکر می‌کردم، غذا بود. وقتی متوجه شدم دارم دنبال سبزیجات خام و گیاهان وحشی توی گرد و خاک تقلا می‌کنم و این مساله برایم عقده شده،‌ دیدم نجات دادنم خیلی سخت است. خوردن غذای سالم من را بدجور وسوسه کرده بود.»

هم اکنون رژیم‌های غذایی زیادی هستند که بدون پشتوانه علمی، افراد را به نخوردن همه جور خوراکی تشویق می‌کنند و به این ترتیب، قول می‌دهند جسم و روح سالم تری داشته باشید. در آن صورت،‌ حتی ممکن است حق خوردن گلوتن (نوعی پروتئین در گندم و جو)، گوشت و لبنیات را نداشته باشید.

فاصله بین خوردن غذای سالم معمولی با اورتورکسیا نرووسا خیلی باریک است. یک راه فهمیدنش این است که «خوردن غذای سالم» باعث ایجاد اضطراب یا تبعات منفی در زندگی شود. آن وقت خوردن یک تکه نان هم آن‌ها را ناراحت می‌کند، فقط در خانه غذا می‌خورند تا کیفیت غذا کاملاً تحت کنترلشان باشد و هم چنین انتظار برای خوردن وعده بعدی غذا هم مضطربشان می‌کند.

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *