مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه شهرت سازمانی فامبران و وان ریل

پرسشنامه شهرت سازمانی فامبران و وان ریل

هدف: بررسی میزان اعتبار سازمان به لحاظ شهرت سازمانی

تعداد سوال: 28
شیوه نمره گذاری: دارد
تفسیر نتایج: دارد
روایی و پایایی: دارد
منبع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 1800 تومان

خرید فایل

Desc (1)

پرسشنامه شهرت سازمانی فامبران و وان ریل

تعریف شهرت سازمانی
در ابتدا واژه‌ی شهرت محدود به برند، هویت شرکتی، تصویر سازمان و دیگر عناصر طراحی بصری بود، اما به تدریج ارتباطات و همه شکل‌های رفتار که با مواجه با محیط بیرونی و بازار مرتبط است را نیز در بر گرفت. بسته به نگرش‌های مختلف، مفهوم شهرت سازمانی به عنوان یک ارزیابی است که ذینفعان مختلف از توانایی شرکت جهت تحقق انتظاراتشان انجام داده‌اند (فامبران و وان ، ۲۰۰۳: ۱۷-۱۳).
تعاریفی که از شهرت سازمانی موجود است بسیار زیاد می‌باشد. شهرت مترادف اعتبار و آوازه است (بروملی ، ۱۹۹۳: ۱). شهرت، تصاویر ادراکی ذینفعان کلیدی، از کارهای گذشته و فعالیت‌های آینده شرکت و همچنین درخواست کلی این ذینفعان از شرکت در مقایسه با شرکت‌های رقیب است (وارتیک ، ۲۰۰۲: ۴۹).
یک سیستم جمعی از اعتقادات ذهنی اعضای یک گروه اجتماعی است (بروملی، ۲۰۰۲: ۵۰-۳۵) و به عنوان نشانگر آنچه که در ذهن جامعه چندگانه درباره رفتارهای گذشته سازمان و ویژگی‌های مرتبط وجود دارد (گرانیگ و هانگ ، ۲۰۰۲: ۲۶) تعریف شده است. مخصوصاً از دیدگاه تجاری، شهرت سازما‌نی به عنوان اعتقادات بازاری‌ها درباره ویژگی استراتژیکی شرکت‌، مشخصه بارز‌ی که به شرکت نسبت می‌دهند، احترامی که جامعه برای شرکت قایل است (فامبران و وان، ۲۰۰۳: ۱۷-۱۳) اعتقادات جمعی که در زمینه سازمانی درباره هویت و برجستگی شرکت وجود دارد (ریندوا و کوثا ، ۲۰۰۱‌، ۵۶) و نمایانی و مطلوبیت رسانه‌ای که توسط شرکت به دست آمده است، تعریف شده است (فامبران و وان، ۲۰۰۳: ۱۷-۱۳).
شهرت سازمانی فصل مشترک ادراک‌های ذینفعان از این که چه قدر پاسخ‌های سازمانی، تقاضاها و انتظارات ذینفعان متعدد را برآورده می‌کند‌، است (فامبران ، ۱۹۹۶: ۷۲). شهرت، ارزیابی بنگاه به وسیله ذینفعانش بر‌اساس احساسات، اعتبار و دانش‌شان است. شهرت‌، اساساً ارزیابی خارجی بنگاه یا هر سازمانی است که به وسیله ذینفعان خارجی انجام می‌شود. شهرت‌، ابعاد مختلفی دارد، شامل ظرفیت ادراکی سازمان برای برآورده کردن انتظارات ذینفعانش، وابستگی عقلایی که یک ذینفع نسبت به سازمان دارد و به طور کلی وجهه اصلی که ذینفعان از سازمان دارند (واداک ، ۲۰۰۰: ۳۲۹).
شهرت شرکت، مجموع ادراک‌ها درباره این است که یک بنگاه در یک شرایط خاص چگونه رفتار خواهد کرد (بر‌اساس آن چه افراد درباره شرکت می‌دانند). شهرت شرکت، به آنچه دوست دارید نیست، بلکه پیش‌بینی رفتار شرکت و احتمال برآورده کردن انتظاراتی است که از آن می‌رود. شهرت بنگاه می‌تواند به عنوان مجموعه‌ای از شهرت‌ها یا به عنوان فصل مشترک این شهرت‌ها تعریف شود؛ در حالی که تعریف‌کننده‌های شهرت به طور کلی، مربوط به ذینفعان مشخصی هستند. برای مثال مشتریان، کارکنان، جامعه و سرمایه‌گذاران به دنبال شهرت برای محصولا‌ت، خدمات، محیط کار، مسئولیت اجتماعی و عملکرد مالی هستند. اما این گروه ذینفع به ندرت قضاوت‌هایشان را در مورد شهرت، محدود به بخش خاصی می‌کنند‌ و اغلب در خارج از حوزه‌ای که به آنها مربوط است، موضع می‌گیرند (بروملی، ۱۹۹۳: ۵).

شهرت سازمانی عبارت است از ارزیابی کلی افراد ذینفع از شرکت در طول زمان. این ارزیابی از تجربۀ مستقیم افراد ذینفع از شرکت، هرگونه ارتباط یا سمبل‌سازی شرکت که حاوی اطلاعاتی از آن باشد و مقایسه این اطلاعات با عملکرد سایر رقبا، شکل می‌گیرد (نجم‌ روشن و همکارانش،۱۳۹۰: ۸۰).

فامبران و وان ریل شش تعریف متفاوت را معرفی کرده‌اند. این شش نگرش از فامبران و وان ریل و اظهاراتشان در مورد شهرت به شرح زیر خلاصه شده است:
۱) نگرش اقتصادی:
• تئوری بازی: شهرت یک بازیگر، درکی است که دیگران از ارزش‌های بازیگر دارند.
• تئوری علامت‌دهی: مدیران می‌توانند از شهرت سازما‌نی استفاده استراتژ‌یک کرده و جذابیت‌هایشان را به مشتریانشان نشان دهند.
• بازار نیروی انسانی و سرمایه: شرکت‌ها شهرت نمایندگانشان در مورد درستی و اعتبار شرکت را به سرمایه‌گذاران، قانونگذاران و دیگر جوامع کرایه می‌دهند.
۲) نگرش استراتژیک: استراتژ‌ی‌ها توجه را به سمت مزایای رقابتی کسب شهرت مطلوب جلب می‌کنند.
۳) نگرش بازاریابی: شهرت اغلب به عنوان تصویری از نام تجار‌ی نامگذار‌ی می‌شود‌. تمرکز و سرمایه‌گذاری بر نام تجاری نیازمند خلق یک نام تجاری آشناست که منحصر به فرد بودن، قوی بودن و مطلوبیت را در خود داشته باشد.
۴) نگرش سازمانی: شهرت سازمانی ریشه در احساس و تجربه کارکنان دارد؛ یعنی هویت و فرهنگ سازمان شیوه‌های تجاری یک شرکت را به خوبی انواع ارتباطا‌تی که مد‌یران با ذ‌ینفعان کلیدی ایجاد می‌کنند، شکل می‌دهد.
۵) دیدگاه جامعه‌شناسی: رتبه‌بندی شهرت، ساختارها‌ی اجتماعی هستند که از طریق روابطی که یک شرکت با ذ‌ینفعان در یک محیط نهادی اشتراکی دارد، به وجود می‌آید.
۶) نگرش حسابداری: دارایی‌های ناملموس‌، شهرت زیادتری را در جامعه به وجود می‌آورد؛ شهرت به عنوان دارایی ناملموس بایستی در استانداردها‌ی گزارشگر‌ی ما‌لی گنجانده شود‌ (فامبران و وان، ۲۰۰۳: ۱۷-۱۳).

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *