مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / مقياس قلدری ایلی نویز

مقياس قلدری ایلی نویز

هدف: ارزيابي ميزان قلدري دانش آموزان از ابعاد مختلف (قلدري، زد و خورد، قرباني)

تعداد سوال: 18
تعداد خرده مقياس: 3
شيوه نمره گذاري و تفسير: دارد
روايي و پايايي: دارد
منبع: دارد
نوع فايل: word 2007

همين الان دانلود كنيد

قيمت:‌ فقط 2400 تومان

خريد فايل

Desc (1)

مقیاس قلدری ایلی نویز

تعریف قلدری

قلدری بعنوان یک زیر مجموعه از مفهوم کلی پرخاشگری در نظر گرفته می شود.ریگبی (2002) بیان داشت که شاید تفاوت قائل شدن بین قلدری و پرخاشگری مته به خشخاش گذاشتن باشد.شواهدی وجود دارد که بعضی نویسندگان اکراه دارند که دست به ادغام واژه قلدری با واژه  پرخاشگری که واژه ای آشنا در بین پژوهشگران است،بزنند.

در حقیقت قلدری یک تعریف جدید و تجربی از پرخاشگری می باشد.با وجود اینکه تحقیقات پرخاشگری سابقه طولانی چندین دهه دارد ولی تحقیقات قلدری در نمونه های بزرگ و در حوزه اجتماعی و روان شناسی از اواخر دهه 1970 و ابتدای دهه 1980 ، ابتدا در کشورهای سوئد و نروژ و فنلاند انجام شد .بیشتر تحقیقات جدید انجام شده در این حوزه اخیرا در کشورهای انگلستان ،استرالیا و ایالت متحده امریکا صورت گرفته است.

بیشتر پژوهشگران این حوزه بیان می کنند که یافته های حاصل از این پژوهش ها قابل مقایسه در بین فرهنگ های مختلف بوده اما استناد قاطع به این یافته ها به علت تعریف تجربی که از قلدری در بین فرهنگ های مختلف وجود دارد ،کار درستی نمی باشد.

گروهی از پژوهشگران در طبقه بندی ،قلدری را هر یا همه رفتارهای پرخاشگری عمدی [19]از طرف فرد نسبت به دیگران و گروه دیگر ، هر گونه رفتار پرخاشگرانه فرد نسبت به دیگران را که تکرار گردد را بعنوان قلدری تلقی و طبقه بندی می نمایند.

یک مطلب مهم که بیشتر پژوهشگران روی آن اتفاق نظر دارند این است که رفتار قلدری الزاما در یک زمینه اجتماعی و در گروه همسالان اتفاق می افتد.

وقتی به یک دانش آموز می توان واژه قلدر و یا قربانی را اطلاق کرد که او به صورت مکرر و در طول زمان در معرض این رفتار منفی  قرار بگیرد.عمل ناشایست یا منفی وقتی است که فرد آگاهانه دیگران را اذیت می کند و یا تلاش     می کند تا باعث رنج ،مصدومیت و یا ناراحتی دیگری گردد.

قلدری وقتی رخ می دهد که یک شخص، فرد دیگری را که نسبت به گروه خودشان ضعیف تر است را بدون هیچ دلیل منطقی ترسانده یا مصدوم نماید.که از طرق مختلف انجام می شود.ژست و یا اعمال تهدید آمیز،اسم گذاشتن ،لگدو ضربات فیزیکی و… که البته اگر این حالتها در بین دو فرد که از نظر توانایی برابرند و یا اینکه جنگ و دعوایی به صورت اتفاقی رخ دهد ،قلدری محسوب نمی گردد.

با وجود اینکه محققان تعاریف متنوعی از قلدری دارند ،گرین[20](2000)نتیجه می گیرد که پژوهشگران روی پنج جنبه از قلدری بیشتر اتفاق نظر دارند:

1-شخص قلدر مترصد صدمه یا ترسانیدن قربانی است

2-پرخاشگری نسبت به قربانی مکرر است.

3-قربانی قادر نیست با پرخاشگری کلامی یا فیزیکی رفتار شخص قلدر را متوقف کند

4- قلدری در گروههای اجتماعی متجانس (همسالان،همکلاسان و….)اتفاق می افتد.

5-قلدر(ظاهرا و یا حقیقتا)از قربانی قوی تر است.

با وجود اینکه در ابزارهای  پژوهش از روی ” خود گزارش دهی قربانی ” به ارزیابی رفتار قلدری  می پردازند ،ولی تعریف قلدری نوعا روی فعل انجام شده و یا نیت قلدر تمرکز دارد تا تجربه و برداشتهای ذهنی قربانی.

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *