مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / مقياس اسلامي تكبر –تواضع

مقياس اسلامي تكبر –تواضع

هدف: سنجش صفات اخلاقی تکبر و تواضع براساس منابع اسلامی از ابعاد مختلف (عدم پذيرش/پذيرش ديگران، هيجان و معرفت ديني، احساس حقارت/عزت نفس، نياز به تايدد اجتماعي/خودپسندگي)

تعداد سوال:‌23
تعداد خرده مقياس: 4
شيوه نمره گذاري و تفسير: دارد
روايي و پايايي: دارد
منبع:‌ دارد
نوع فايل: word 2007

همين الان دانلود كنيد

قيمت:‌ فقط 2400 تومان

خريد فايل

Desc (1)

مقياس اسلامي تكبر –تواضع

تعریف تکبر و تواضع

تعريف «تكبر» در علم اخلاق، برتر دانستن خود از ديگران و خوار ديدن و تحقير آنان است. تهانوي كبـر را جهـل انسـان بـه خود و قرار دادن خود در جايگاهي بالاتر از جايگاه واقعياش ميداند (جمعي از نويسندگان، 1418ق، 5931). اساس تكبر اين است كه انسان از اينكه خود را برتر از ديگري ببيند، احساس آرامش كند. ص شود. ديگر اينكه، براي بنابراين، تكبر از سه عنصر تشكيل ميشود: نخست اينكه، براي خود مقامي قايل شود و در مرحله سوم، مقام خود را برتر از آنها ببيند و احسـاس خوشـحالي و ديگري نيز مقامي قايل  آرامش كند (مكارم شيرازي، 1378، ج 2، ص 45).

ريشه تواضع «وَضع» است. در اصل بهمعناى فرونهادن است و به معناي خويش را كوچك نشان دادن، خود را خوار كردن، فروتني كردن، وضيع شـدن، نرمگردنـي و خـواري نمـودن، خـود را فرونهـادن، فروتنـي، نرمـي، نرميكردن، افتادگي، شكسته نفسي، خضوع، فرمانبرداري، تخاشع  و …. آمده است و ضد آن، رفع و بلندى است و در مقابل، «تكبر» به معناي خود را بزرگ دانستن است (مهيار، 1375، ص 71).

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *