مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پاورپوینت / منابع انسانی و شایسته سالاری در سازمان

منابع انسانی و شایسته سالاری در سازمان

هدف:‌بررسی کامل شایسته سالاری در منابع انسانی و جو.انب آن
تعداد اسلاید: ۳۲
انیمیشن و تصاویر:‌ دارد
سطح: عالی
نوع فایل: powerpoint 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط ۳۰۰۰ تومان

خرید فایل

Desc (1)

منابع انسانی و شایسته سالاری در سازمان

تعریف شایسته سالاری

طبق تعریف دایره المعارف  Wikipedia واژه شایسته سالاری یا Meritocracy برای اولین بار در کتاب Rise of The Meritocracy در سال ۱۹۵۸ توسط نویسنده آن  Michel young استفاده شده است.وی در این کتاب به تمسخر از نظامی یاد می کند که در آن جایگاه اجتماعی افراد نه براساس اشرافیت و پیشینه فامیلی و اصل و نسب آنها ، بلکه از طریق تلاش و ضریب هوشی یا IQ آنها مشخص شده و این نظام منجر به لگام گسیختگی های اجتماعی افراد جوان و جویای نام و بی منزلت شدن ارزشهای حاکم گردیده و در تعارض با حکومت طبقه اشراف بر جامعه یا Aristocracy می باشد.

 برخلاف ریشه منفی این واژه در فرهنگ لغات فوق ، امروزه واژه شایسته سالاری مترادف با ارزشهای بزرگ اجتماعی و اخلاقی بوده و متعقدان به این سیستم عقیده دارند روشی عادلانه و ارزنده برای پیشرفت افراد در یک اجتماع دموکراتیک است.

طبق تعریفی که فرهنگ لغات Britannica از واژه شایسته سالاری یا Meritocracy دارد؛ این مفهوم به سیستمی اطلاق میشود که در آن ملاک انتخاب افراد ، شایستگی و قابلیت های درونی آنها _ و نه برخورداری از ثروت یا جایگاه سیاسی _ بوده و افراد مسیر پیشرفت و تعالی را براساس شایستگی خود طی می کنند (یا انتخاب و انتصاب براساس ضوابط و پارامترهای عقلانی و خردمندانه). طی این تعریف “شایسته” لقبی معنوی است که به فردی اعطا می شود که به علت انجام کاری صحیح و برجسته با کارایی بالا و حصول یک منفعت مشخص و قطعی ؛ مورد ستایش و تمجید دیگران قرار می گیرد. (یا کیفیت ستودنی همراه با افتخارآفرینی).به بیان ساده تر ، شایسته کسی است که در شرایط برابر ، کاری را بهتر از دیگران به انجام رسانده و در مقایسه با آنها از راندمان بالاتری برخوردار است.برخی معتقدند که سیستم ارتش های جهان شاید بهترین مثال برای سازمان های شایسته سالار باشد، زیرا در نظم و نظام ارتشی هر فرد تنها براساس شایستگی که از خود نشان می دهد، به درجه بالاتر ارتقاء پیدا می کند.فردی دارای شایستگی است که استحقاق و قابلیت دریافت پاداش در ازای انجام یک کار صحیح و توام با ارزش افزوده آشکار یا پنهان را دارا باشد . ارائه طرحها و پیشنهادات سازنده و خلاق برای حل مسائل سازمانی ، اعتماد به نفس، شجاعت در بیان دیدگاهها و نقطه نظرات در مواقع لزوم ، تصمیم گیری صحیح و بموقع ، توجه کافی به اهداف و استراتژیهای کلان سازمان ، کارآفرینی ، انجام صحیح و بموقع وظائف محوله ، استقبال از چالشهای جدید و ریسک پذیری بجا در انجام برخی از تصمیمات غیرساختاریافته ، همکاری توام با هم افزایی با سایر پرسنل ، انتقاد پذیری ، شخصیت فردی سالم و قوی ، نفوذ در افراد و جلب احترام آنان ، ضریب هوشی بالا ، توانایی کافی در برنامه ریزی و پیش بینی ، تعهد سازمانی و . . . از جمله مهمترین مواردی هستند که بعنوان معیارهای شایستگی فرد در سازمان شناخته می شوند.

در علوم مدیریت معمولاً از واژه های دیگری نیز مشابه شایسته استفاده می کنند که تفاوت های این واژگان با آنچه در این بحث مورد نظر است کمی غامض و گنگ است. اولین اصطلاح واژه Qualified یا دارای شرایط است. منظور از این واژه این است که یک نفر از لحاظ تئوریک و نه لزوماً عملی صلاحیت ا نجام یک کار را دارد . عموماً برخورداری از مدارک و گواهینامه های مختلف آکادمیک و غیرآکادمیک دلیلی برای احراز ص لاحیت یک شخص است .

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *