مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه افکار خودکار منفی

پرسشنامه افکار خودکار منفی

هدف: سنجش میزان افسردگی
تعداد سوال: 30
شیوه نمره گذاری و تفسیر نتایج: دارد
منبع: ژندا ، لودیس. آزمون های شخصیت. ترجمه بشارت و حبیب نژاد. انتشارات آییژ ،بهار 1388

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط 2400 تومان

خرید فایل

Desc (1)

پرسشنامه افکار خودکار منفی

تعریف افکار خودکار منفی

بیشتر افکار ما به صورت خودکار در ذهنمان ایجاد می ­شوند، که این اتفاق خوبی است چرا که برای انجام کار های روزمره خود مانند بیدار شدن، لباس پوشیدن، خوردن صبحانه، رفتن به محل کار و… نیاز به صرف وقت و انرژی نداریم.
اگر سعی کنید برگردید به آخرین باری که خشمگین یا مضطرب شدید، می توانید افکاری که آن لحظه در ذهن داشتید را به یاد بیاورید؟ این که روی افکاری که از ذهنتان می گذرد تمرکز کنید، نیاز به تلاش و تمرین دارد، اما مانند خیلی از کارها، اگر بدانید که به دنبال چه چیزی می­ گردید، تشخیص دادن الگوهای فکریتان راحتتر خواهد بود.
به عنوان مثال، ممکن است افکار شما در پاسخ به عملی باشد که آن را غیرعادلانه برداشت کرده اید. یک مثال خیلی رایج هنگام رانندگی رخ می ­دهد، زمانی که شخصی جلوی شما می ­پیچد و راه شما را می­ گیرد، ممکن است جرقه ی افکار زیر را در ذهن شما بزند:
چرا همیشه برای من اتفاق می افته؟ چطور جرات می کنن؟ حق ندارن این کارو بکنن! راننده های ماشین های قرمز، راننده های افتضاحی ان! حتی نمیشه با آرامش تا خونه رانندگی کرد!….
اکنون اگر شما از این افکار آگاهی داشته باشید و با این چالش رو به رو شوید، قطعا به خود می­ خندید و می­ گویید: اون یه احمقه و این هیچ ربطی به من نداره! و فراموش خواهد شد. اما اگر آگاهی نداشته باشید ممکن است عصبی و خشمگین باقی بمانید، با نفر بعدی که روبه رو می ­شوید که کاری انجام دهد که شما را عصبی کند، خدا به او رحم کند!!
افکار خودکار منفی ابتدا توسط بک اینگونه مطرح شد: جریانی از فکرها که تنها در صورتی که به آن ها توجه کنیم، متوجه وجودشان می­ شویم، آن ها به صورتی منفی، تفسیر های فریم بندی شده ای هستند از آنچه ما فکر می­ کنیم برایمان اتفاق می ­افتد و این افکار معمولا روی خلق و احساسات ما تاثیر منفی می­ گذارند.
افکار منفی خودکار می توانند منجر به عدم اعتماد به نفس، افسردگی، استرس، خشم و کج خلقی شوند. این افکار نه کمک کننده هستن و نه مفید، با این وجود همه ی ما آن را داریم. این که ما آن ها را بپذیریم و باور کنیم یا آن ها را نادیده بگیریم و به چالش بکشیم، روی داشتن زندگی شاد و ذهن سالم تاثیر گذار خواهد بود.

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *