مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه تاثیر چابکی و نابی زنجیره تامین بر عملکرد زنجیره تامین

پرسشنامه تاثیر چابکی و نابی زنجیره تامین بر عملکرد زنجیره تامین

هدف: بررسی تاثیر چابکی و نابی زنجیره تامین بر عملکرد زنجیره تامین
تعداد سوال: ۱۶
تعداد بعد: ۲
شیوه نمره گذاری و تفسیر: دارد
منبع: محقق ساخته
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط ۳۴۰۰۰ تومان

خرید فایل

Desc (1)مطالب مرتبط:

۱- پرسشنامه عوامل رفتاری تاثیر گذار بر اجرای اثربخش مدیریت زنجیره تامین سبز

۲- پرسشنامه وضعیت زنجیره تامین

۳- پرسشنامه مدیریت زنجیره تامین

۴- پرسشنامه چابکی سازمان

پرسشنامه تاثیر چابکی و نابی زنجیره تامین بر عملکرد زنجیره تامین

زنجیره تأمین ناب 
تفکر زنجیره تأمین ناب که همزمان با تفکر تولید ناب به وجود آمد، ابتدا در ژاپن شکل گرفت و اجرا شد. در این روش، تأمین‌کنندگان براساس قیمت پیشنهادی انتخاب نمی‌شوند بلکه اساس انتخاب آنها سابقه همکاری و تجربه عملکرد آنهاست از جلمه نکات بارز این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱٫ تأمین‌کنندگان، به لایه‌های مختلف تقسیم‌بندی شده و در لایه اول، تأمین‌کنندگان اصلی قرار می‌گیرند و در لایه‌های بعد، تأمین‌کنندگان لایه‌های بالاتر. در نتیجه، در هر سطح تعداد کمی تأمین‌کننده وجود دارد.
۲٫ برای تعیین قیمت در این روش، مونتاژگر براساس تحلیل بازار، قیمت هدف را در نظر گرفته و سپس با توجه به این قیمت، با تأمین‌کننده بر سر قیمت مناسبی که سود هر دو طرف را در برداشته باشد، به توافق می‌رسد (تئوری برنده- برنده). برای تأمین سود مناسب هر دو طرف، از تکنیک مهندسی ارزش جهت کاهش هزینه‌ها استفاده می‌شود.
۳٫ تأمین‌کنندگان رده اول (لایه اول) پس از شروع طراحی و تا ۲سال قبل از تولید هیئتی به نام مهندسان طراح دائم به شرکت مونتاژگر معرفی می‌کنند که بین این گروه و طراحان شرکت مونتاژگر تعامل و همکاری در مراحل طراحی وجود دارد. به این ترتیب، با تحلیل محصول در مرحله طراحی، تغییرات حین فرایند کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کنند و به افزایش کیفیت و کاهش اتلاف خواهند انجامید.
۴٫ مونتاژگر، تنها ساخت قطعات دارای اهمیت بالا را برعهده دارد و تأمین سایر قطعات به تأمین‌کنندگان سپرده شده است.
۵٫ تأمین‌کنندگان، عرضه یک سازه کامل را برعهده دارند. مثلاً مونتاژگر، تأمین صندلی را به جای چند تأمین‌کننده، به یک تأمین‌کننده واگذار می‌کند.
۶٫ اگر تأمین‌کننده در حین تولید و به مرور زمان با استفاده از روش‌های مختلفی همچون آنالیز ارزش، موفق به کاهش قیمت تمام شده شود، مونتاژگر همان قیمت اولیه را به تأمین‌کننده می‌پردازد و این موضوع باعث ایجاد انگیزه در تأمین‌کننده برای کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده قطعه می‌شود.
۷٫ یکنواختی تولید. از آنجا که مونتاژگر در خط تولید خود موجودی بسیار پایینی دارد و نیز به دلیل محدودیت مونتاژگر برای کاهش منابع انسانی، مجبور است تغییرات تولید خود را تا حد ممکن کاهش دهد. با توجه به اینکه تولیدکننده ناب همواره در جهت کاهش هزینه فعالیت می‌کند، می‌تواند با کاهش در قیمت محصول میزان تولید را ثابت نگه داشته و به این ترتیب هم یکنواختی تولید در خطوط را حفظ کرده و هم حجم کار عرضه کننده را تأمین کند. در نتیجه، تأمین‌کننده مجبور به نگهداری موجودی اضافی نخواهد بود.
۸ . با توجه به پایین بودن موجودی مونتاژگر و تأمین‌کننده، وجود قطعات معیوب باعث توقف خط مونتاژگر می‌شود، اما معمولاً چنین مشکلی بروز نمی‌کند (هر چند که قطعات تا مرحله مونتاژ توسط مونتاژگر بازرسی نمی‌شوند) زیرا تأمین‌کننده تمام تلاش خود را برای تولید بدون عیب انجام می‌دهد. در صورت بروز عیب، روابط خصمانه بین مونتاژکننده و تأمین‌کننده وجود ندارد بلکه در این حالت بین این دو هماهنگی ایجاد شده تا علت بروز عیب کاملاً برطرف شود. دو طرف، اقدام پیشگیرانه‌ای برای عدم بروز عیب انجام داده‌اند که در آن، شرکت عرضه‌کننده در کارخانه مونتاژگر، یک مهندس دائم دارد که علل مشکلات را بررسی می‌کند. به‌رغم موارد یاد شده، در مواردی که تأمین‌کننده در کیفیت یا تحویل بموقع محصول کوتاهی کند طرد نشده بلکه به عنوان جریمه بخشی از کار در دوره مشخصی به تأمین‌کننده دیگری واگذار می‌شود.
۹٫ در سیستم عرضه ناب با گرایش به کیفیت سعی در بهبود فرایند می‌شود. مثلاً، شرکت‌های ژاپنی از ۱۹۵۰ به بعد، کاربرد SPC را آغاز کرده‌اند.

مدیریت روابط در زنجیره تأمین ناب و زنجیره تأمین سنتی
شکل زیر، یک زنجیره تأمین سنتی را نمایش می‌دهد.
ارتباط بین مشتری و تأمین‌کننده را می‌توان به یک زنجیر تشبیه کرد که در یک سوی آن جریان آرام و کند تقاضا و در سمت دیگر، تأمین سریع کالا و خدمات بین مشتری و تأمین‌کننده وجود دارد. یعنی با وجود کندی در تبادل اطلاعات، تأمین قطعات باید سریع صورت گیرد. این دو جریان غیر هم‌فاز، کندی زمان پاسخ (تأمین کالا) را در پی دارد که اولین بار در کتاب فارستر با نام «پویایی شناسی صنعتی» مطرح شد و به این دلیل به آن اثر فارستر گفته می‌شود.
برای رفع این مشکل، باید بین جریان اطلاعات و تحویل بموقع کالا و خدمات، توازن ایجاد کرد. یعنی تا حد ممکن جریان اطلاعات و ارتباطات متقابل باید تسریع شود. با به‌کارگیری این روش، زنجیره تأمین به شکل زیر تبدیل می‌شود:
این زنجیره را به قطار تأمین تشبیه می‌کنند که در آن، پیوستگی و یکپارچگی بیشتری بین رده‌های تأمین‌کننده وجود دارد. این قطار، شامل چند تأمین‌کننده و یک مشتری است و حرکت در اطراف به دلیل وجود ریل‌ها محدود است. از جمله علل این محدودیت در قطار تأمین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱٫ تبادل سریع اطلاعات. مثلاً، در زنجیره تأمین ناب انجمن‌هایی از عرضه‌کنندگان وجود دارد که با یکدیگر در ارتباط بوده و در زمینه شیوه بهتر ساخت قطعات با یکدیگر تبادل نظر می‌کنند زیرا تا زمانی که در جهت بهبود فرایند کار کنند، سود معقول حاصل از سرمایه‌گذاری به همه اعضای گروه تعلق می‌گیرد.
۲ . جریان پیوسته کالا و خدمات
۳ . سیاست هماهنگ موجودی
۴ . عدم وجود موانع تجاری که باعث اتصال واگن‌ها به یکدیگر می‌شود.
۵ . ساده‌سازی و خطا ناپذیرسازی امور اداری در رده‌ها (لایه‌های تأمین‌کنندگان)
۶ . هماهنگی در مواقع ایجاد تغییر
با توجه به مباحثی که مطرح شد، می‌توان مراحل رسیدن به زنجیره تأمین ناب را به‌طور خلاصه به صورت زیر تعریف کرد:
۱٫ تعریف مجدد در ساختار (تغییر از ساختار زنجیره تأمین تولید انبوه به زنجیره تأمین ناب)
۲٫ ایجاد ارتباطات تجاری متقابل (انتخاب تأمین‌کنندگان به روش ناب)
۳٫ از بین بردن موانع تبادل سریع اطلاعات (مثلاً، به‌کارگیری سیستم EDI)
۴٫ یکنواخت‌سازی تولید و تأمین
۵٫ از بین بردن موجودی‌های اضافی و هدفمندسازی موجودی
۶٫ کاهش بروکراسی
۷٫ ایجاد یکپارچگی در زنجیره عرضه
عوامل مؤثر در افزایش کارایی زنجیره تأمین ناب
کاهش تأمین‌کنندگان: هر چه تعداد تأمین‌کنندگان کمتر باشد، مدیریت بر آنها ساده‌تر است. از دلایل دیگر تأکید در زنجیره ناب بر کاهش تعداد تأمین‌کنندگان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
بهبود در طراحی با کاهش تعداد قطعات (در این زمینه در بررسی اصول زنجیره تأمین ناب در بالا توضیحاتی ارائه شد).
تسهیل قوانین تأمین‌کنندگان و کاهش تأمین‌کنندگان اضافی.
استفاده از یک تأمین‌کننده که تعدادی از قطعات خود را از تأمین‌کنندگان زیرمجموعه خود تأمین می‌کند و یا واگذاری چند قطعه به یک تأمین‌کننده
شفافیت در بیان هزینه‌ها: همان‌طور که ذکر شد در روش زنجیره تأمین ناب زمانی که منحنی‌های یادگیری در حالت صعودی قرار بگیرد (افزایش دانش در زمینه تولید) و بهبود مستمر در سازمان تأمین‌کننده ایجاد شود هزینه‌ها و قیمت‌ها در سال‌های آتی کاهش یافته و سود حاصل به صورت دوطرفه بین تأمین‌کننده و مونتاژگر خواهد بود، اما در زنجیره تأمین تولید انبوه، بر سر قیمت محصول کشمکش بین تأمین‌کننده و مونتاژگر وجود دارد تا جایی که در برخی موارد منجر به قطع رابطه طرفین می‌شود.

مقایسه نتایج زنجیره تأمین ناب و زنجیره تأمین تولید انبوه
در دهه ۱۹۸۰، تولیدکنندگان ناب در ژاپن در صنعت خودرو برای تأمین قطعات و مواد اولیه خود با ۳۰۰ تأمین‌کننده کار می‌کردند، در حالی که در سیستم تأمین تولید انبوه، تولیدکنندگان برای تأمین قطعات و مواد اولیه خود از ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ تأمین‌کننده استفاده می‌کردند.
شرکت تویوتا در دهه ۸۰ با ۳۷ هزار نفر کارگر ۴ میلیون خودرو تولید می‌کرد، در حالی که تنها ۲۵ درصد از کل هزینه‌های تولید را برعهده داشت و در مقابل، شرکت جنرال‌موتورز (تولیدکننده انبوه در این دهه) برای تولید ۸ میلیون خودرو، ۸۵۰ هزار کارگر داشت و ۷۰ درصد از کل هزینه‌ها برعهده آن بود.
مونتاژگر ناب، ۳۰ درصد از طراحی تفضیلی قطعات (نقشه‌های انفجاری، طرح تولید و…) و مطالعات را انجام داده‌اند و در مقابل تولیدکنندگان انبوه ۸۱ درصد از امور طراحی را انجام داده‌‌اند در حالی که تعداد تأمین‌کنندگان آنها بسیار بیشتر از تأمین‌کنندگان تولید ناب بوده است.
شرکت جنرال‌موتورز در ۱۹۸۷، برای انجام عملیات خرید، ۶ هزار کارمند داشت در حالی که تویوتا برای انجام این کار، تنها ۳۳۷ کارمند داشته است.
در ۱۹۸۲، حدود ۵۲ درصد از تأمین‌کنندگان ژاپنی، قطعات خود را به‌طور روزانه و ۳۱ درصد از آنها به صورت ساعتی به کارخانه مونتاژگر تحویل داده‌اند، در حالی که در ۱۹۸۸ تنها ۱۰ درصد از تأمین‌کنندگان تولید انبوه این کار را به صورت روزانه و ساعتی انجام می‌داده‌اند.

منابع:
۱٫ Lean Supply Chains- SM Thacker&Associates- Version2- June 2005
۲٫ تولید ناب انقلاب کیفیت و بهره‌وری، نوشته جیمز روماک، دانیل جونز، دانیل روس، ترجمه آزاده رادنژاد

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *