مرجع دانلود پرسشنامه و ابزار استاندارد در تمامی رشته ها,طراحی پرسشنامه

ترم آخر

آزمون,طراحی پرسشنامه,روانشناسی,مدیریت,پرسشنامه استاندارد,پرسشنامه رایگان,مشاوره آماری ,سایت پرسشنامه,نرم افزار رایگان روانشناسی,سفارش

خانه / فروشگاه / پرسشنامه / پرسشنامه رضایت جنسی

پرسشنامه رضایت جنسی

هدف: سنجش میزان رضایت جنسی
تعداد سوال: ۱۷
شیوه نمره گذاری: دارد
منابع: دارد
نوع فایل: word 2007

همین الان دانلود کنید

قیمت: فقط ۱۹۰۰ تومان

خرید فایل

هدف: بررسی عوامل موثر بر همکاری دانشگاه و صنعت (عوامل مالی، عوامل فرهنگی و اجتماعی، عوامل آموزشی، عوامل مدیریتی، عوامل ساختاری)

پرسشنامه رضایت جنسی 

تعریف رضایت جنسی و عوامل موثر بر آن

رضایت جنسی قضاوت و تحلیل هر فرد از رفتار جنسی خویش است که آن را لذتبخش تصور می‌نماید. محققین مختلف، تعاریف متفاوتی از “رضایت جنسی” ارائه کرده اند. برخی محققین، رضایت جنسی را بعنوان عدم وجود نارضایتی تعریف کرده اند. برخی دیگر خاطرنشان می کنند که مفهوم رضایت جنسی در وهله اول به عنوان رضایت جنسی و عدم رضایت جنسی با شریک جنسی در نظر گرفته می شود، که بر اساس این تعریف، رضایت جنسی برای روابطی چون استمنا درنظر گرفته نمی شود. لارنس و بایر، رضایت جنسی را به عنوان یک پاسخ مناسب ناشی از ارزیابی هدفمند ابعاد مثبت و منفی مرتبط با رابطه جنسی تعریف کرده اند.

رضایت جنسی تحت ت‍اثیر سه عامل رضایت روانی، رضایت از روابط بین فردی (روابط بین زن و شوهر) و رضایت از فرآیند فیزیکی آن می باشد که در صورت وجود رضایتمندی در سه عامل فوق، رضایت جنسی حاصل می‌شود. رضایت جنسی که حتی ممکن است بدون رسیدن به ارگاسم ایجاد شود، هنگامی حاصل می شود که فرد قادر باشد تمرکز خود را حفظ کند، به لذت بردن ادامه دهد، طول مدت تحریک به میزان کافی طولانی باشد و پیامد منفی چون درد یا اختلال در عملکرد شریک جنسی وی وجود نداشته باشد. به طور کلی رضایت جنسی در مردان وزنان متفاوت می باشد. مطالعات علت این تفاوت جنسیتی و عدم رضایت جنسی زنان در مقایسه با مردان را به علت شروع دیررس زندگی جنسی، نگرش های جنسی محافظه کارانه، عدم اهمیت مسائل جنسی در زندگی، فقدان بیان جنسی و استفاده از تکنیک های محدود شده جنسی ذکر می نمایند. در زیر به این عوامل اشاره شده است:

سن زوجین: سن زوجین از عوامل تاثیر گذار بر برقراری رابطه جنسی و رضایت حاصل می باشد به طوریکه اوج تمایلات جنسی در مردان بین سن ۲۰-۱۵ سالگی و در زنان سن ۳۵ سالگی است. دفعات نزدیکی در مردان جوان بیشتر از زنان جوان می باشد و در سن سی سالگی تقریبا در هر دو جنس برابر می شود. مطالعات بسیاری در این زمینه صورت گرفته است، برخی مطالعات نقش افزایش سن و تجربه جنسی را در رضایت جنسی خانمها موثر ارزیابی کرده اند به طوریکه در شرایط کنترل شده، مشخص شده که رضایت جنسی در زنان مسن تر افزایش می یابد. برخی مطالعات نیز کاهش رضایت جنسی مرتبط با سن را در جمعیت کلی گزارش می نمایند، به طوریکه با افزایش سن، رضایت جنسی کاهش پیدا می کند. ارتباط افزایش سن با رضایت جنسی با متغیرهای زیادی قابل توضیح است: مثلا تداخل فعالیتهای جنسی با وظایف دیگر زندگی مانند فرزندان، شغل و مسئولیتهای دیگر و یا ملاحظات فرهنگی-اجتماعی مانند تجرد و بیوه گی و یا تغییرات بیولوژیک مانند پدیده یائسگی که منجر به کاهش انتخابی ارتباطات جنسی می شود. در این راستا به واسطه مطالعه انجام شده توسط تعاونی و همکاران (۲۰۰۶) که بر روی زنان با وضع اقتصادی اجتماعی پایین در منطقه جنوبی شهر تهران انجام شده بود، عامل سن جز عوامل تاثیرگذار بر رضایت جنسی و رضایت از زندگی زناشویی زنان ۶۵-۴۵ سال به دست آمد. بیشترین عامل تاثیرگذار، سن بین ۵۵-۵۰ سال – حوالی یائسگی- بود و کمترین رضایت جنسی در رضایت زناشویی در این دوران وجود داشت.

سطح تحصیلات: هماهنگی و تناسب تحصیلاتی زوجین نیز عامل مؤثری بر زندگی زناشویی است و امروزه به طور فزاینده ای مشاهده می شود که افراد در انتخاب همسر، به هماهنگی تحصیلی توجه ویژه دارند. در این راستا اسپوتن میزان تحصیلات را یک عامل مهم بر رضایت از ازدواج ذکر می نماید.

تفاوت سنی زوجین: آرنو به نقل از برنارد می نویسد: بیشترین رضایت جنسی برای زنانی است که با مرد ۶-۵ سال بزرگتر از خود ازدواج کرده اند. به نظر می رسد که اختلاف سنی می تواند عامل مهمی در تفاهم در زمینه های گوناگون و نیز در مسایل جنسی بین زوجین باشد. البته متغیر سن و فاصله سنی با همسر از عوامل وابسته به فرهنگ است؛ لذا در جوامع گوناگون تأثیر آن بر رضایت جنسی یکسان ظاهر نمی شود. با افزایش سن خواسته های جنسی تغییر کرده و طرفین خواسته های جنسی متفاوتی از یکدیگر داشته و این عدم تطابق فعالیت های جنسی زمینه های نارضایتی را در بین زوجینی که فاصله سنی زیاد دارند فراهم می آورد. مطالعات انجام شده در ایران، نتایج متفاوتی داشته اند، بطوریکه تعاونی در تحقیق خود بین تفاوت سنی با همسر و رضایت جنسی ارتباطی نیافت اما رحمانی و همکاران در تحقیق خود بین این دو متغیر ارتباط معنی دار یافتند، به طوریکه افرادی که فاصله سنی کمتر از ده سال داشتند، دارای رضایت جنسی و نیز رضایت از زندگی زناشویی بیشتری بودند.

عوامل فرهنگی: از دیگر عوامل موثر در بروز نارضایتی جنسی، عوامل فرهنگی حاکم بر خانواده هاست. باورهای فرهنگی نادرستی چون مفعولیت زنان در روابط جنسی، برتری داشتن جنس مرد نسبت به زن، اثبات مردانگی، پرخاشگری جنسی از جمله عواملی هستند که می توانند منجر به ناسازگاری و ناهماهنگی جنسی و ناسازگاری میان زوجین شود.

شرایط خانوادگی: از نظر خانوادگی نیز می توان به تاثیر خانواده گسترده و نارضایتی زناشویی زوجین اشاره کرد. در بیشتر خانواده ها اجازه رفتارهای آزادانه به زوجین داده نمی شود و معمولا انتظار می رود که یک پسر ابتدا در اطاعت والدین خود باشد تا همسرش و درنتیجه زن نیز متعاقبا برای حفظ قدرت خود در چنین خانواده ای سعی در کنترل رفتارهای خویش دارد بدین معنی که روابط جنسی خود و همسرش را محدود می سازد که خود می تواند عواقبی چون مشکلات و نارضایتی جنسی در طرفین ایجاد نماید. در یک چنین زندگی، زنان موجوداتی سردمزاج و بی تفاوت به امور جنسی تلقی می شوند و مردان تربیت شده در این خانواده ها، اغلب نیازهای همسر خود را در امور جنسی تشخیص نمی دهند. در صورتیکه اولین فاکتور موثر بر کل زندگی مشترک، توجه به نیازهای جنسی و احساس لذت و رضایت از آن است. در نتیجه این تفکر و شکل زندگی، سالیان طولانی، روابط بین زوجین به صورت رسمی و اجباری باقی می ماند.

شرایط اقتصادی: همان طور که بیان شد شرایط اقتصادی خانواده از عوامل موثر بر رضایت جنسی می باشد، مشکلاتی نظیر نداشتن مسکن مناسب، مشکلات مالی بین زوجین، در زمینه تاثیر بر روابط جنسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین تورم و سطوح اقتصادی جامعه به طور چشمگیری بر رفتارهای جنسی افراد و رضایتمندی حاصل از آن تاثیر می گذارد. به طوریکه استون معتقد است که ترس و اضطراب حاصل از عدم امنیت اقتصادی باعث تحریک زوجین گشته و مشکلات عمیقی در روابط زناشویی آنها ایجاد می نماید. برخی از منابع اشاره می نمایند که رضایت جنسی در بین کسانی که وضعیت اقتصادی بهتری دارند،‌ بیشتر است. در مقابل مطالعات دیگر نشاندهنده این بوده که درآمد بیشتر با رضایت جنسی کمتری همراه بود و علتش را این چنین تفسیر کردند که این کاهش ممکن است به خاطر تعداد ساعات طی شده در کار بوده که خود می تواند با تعداد دفعات کمتر نزدیکی همراه باشد.

عوامل خارجی : عوامل خارجی چون استفاده از روشهای پیشگیری از بارداری،‌ زایمان، اضافه شدن فرزند به خانواده، تغییر ناگهانی وضعیت اقتصادی، ‌شغلی و تحصیلی نیز می توانند بر رضایت جنسی اثرگذار باشند. چنانچه روش پیشگیری از بارداری ممکن است با هماهنگیهای جنسی زوجین تداخل پیدا کند. گاهی ترس از بارداری باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی زناشویی و ناهماهنگی روابط جنسی می شود، چنانچه برخی از خانمها از داشتن رابطه جنسی با همسر خود به همین دلیل دوری می کنند. نحوه جلوگیری نیز بر روابط جنسی و رضایت حاصل از آن موثر است.

تعداد فرزندان: برخی از محققان معتقدند که وجود فرزندان در منزل با رضایت زناشویی همراه است چون مشاجرات زوجین در طول سالهایی که فرزندی نیست شدیدتر است ولی در موارد وجود فرزند، برخوردها و مشاجرات بین زوجین، بیشتر به سمت تعدیل شدن پیش می رود. برخی نیز معتقند که رضایت جنسی در زوجینی که فرزند کمتری دارند، بیشتر است. در مطالعه ای که تعاونی و همکاران و نیز رحمانی و همکاران انجام دادند، هیچ یک ارتباطی بین تعداد فرزندان و رضایت از زندگی زناشویی نیافتند.

دوران یائسگی: ورود به دوران یائسگی در برخی از زنان موجب تشدید امیال و پاسخهای جنسی می شود که این امر ممکن است به علت رفع ترس از حاملگی باشد. در گروهی دیگر نیز ممکن است موجب کاهش رضایت جنسی شود. بیماریها: یکی از عوامل دیگر تاثیرگذار بر رضایت جنسی، ‌بیماریهایی هستند که می توانند بر روند بیولو‍ژیک جنسی تاثیر گذارند. این بیماریها به طور اولیه ارتباطی با رضایت از ازدواج ندارند اما اگر در ادامه زندگی این مشکلات تکرار شوند، هم به دلیل کسالت ناشی از بیماری و هم به دلیل انجام درمانهای مربوطه می توانند موجبات نارضایتی بین زوجین را فراهم نمایند.

اعتیاد به مواد مخدر و الکل: یکی دیگر از عوامل موثر مصرف سیگار یا مواد مخدر است به طوریکه مطالعات بسیاری نشان داده اند که در افراد معتاد میل جنسی کاهش یافته و توانایی رسیدن به ارگاسم با مصرف مواد مخدر کاهش می یابد. این کاهش می تواند به علت تأثیر مواد بر تغییر رفتارهای جنسی زوجین در پروسه زندگی باشد چرا که بسیاری از مواد مخدر اثرات زیستی زیان آوری بر میل و توانایی جنسی انسان دارند. از نقطه نظر روانی نیز، یک معتاد فاقد اعتماد به نفس بوده و اعتیاد او اثر بسیار بدی بر روابط جنسی وی دارد، حتی ممکن است بعد از ترک اعتیاد نیز توانایی جنسی فرد به طور کامل برنگردد، به طوریکه در مورد مصرف کنندگان الکل نیز، آسیب های عضوی ناشی از مصرف طولانی مدت الکل موجب اختلال احتمالی در نعوظ شبانه آلت شود.

تجربه ارگاسم: بسیاری از پژوهشگران در مطالعات خود از ارگاسم به عنوان رضایت جنسی نام برده اند، در حالیکه در مقابل برخی دیگر ثابت کرده اند که ارگاسم نقش اندکی در رضایت جنسی خانمها دارد. چنانچه زنان مولتی ارگاسمیک دارای رضایت جنسی بیشتری هستند، لذا نمی توان به صورت یک قانون کلی بیان نمود که رضایت جنسی به تجربه ارگاسم بستگی دارد. پژوهشگران تعداد نزدیکی هایی که به ارگاسم منجر می شود را ارزیابی نموده و دریافتند افرادی که ارگاسم بیشتری را تجربه نموده اند، دارای رضایت جنسی بیشتری بوده، درمقابل افرادی که ارگاسم کمتری را تجربه نموده اند، دارای رضایت جنسی کمتری می باشند. برخی دیگر تعداد فعالیت جنسی را بررسی نموده و دریافتند که با رضایت جنسی رابطه مستقیم دارد، به طوریکه افرادی که دارای دفعات نزدیکی بیشتری می باشند به این علت است که از آن لذت بیشتری برده و رضایتمندی بیشتری دارند و درمقابل افرادی که تعداد مقاربت کمتری دارند، به ممکن است از رابطه جنسی خود احساس ناراضی باشند.

معاشقه قبل و بعد نزدیکی: برخی از پژوهشگران تاثیر معاشقه قبل و بعد از نزدیکی و نیز سایر رابطه های جنسی از جمله رابطه غیر دستگاه تناسلی زوجین را بر رضایت جنسی مورد بررسی قرار داده اند. نتایج نشانگر این بوده که وجود معاشقه قبل و بعد از نزدیکی زوجین موجب رضایت جنسی بالاتری می گردد. اگر چه وجود رابطه جنسی غیر دستگاه تناسلی می تواند موجب تحریک مستقیم کلیتوریس برای رسیدن به ارگاسم گردد، لیکن در زوجین بیمار احتمال انتشار زخمهای دهانی، تب خالهای دهانی و دستگاه تناسلی، سیفیلیس و بیماریهای دیگر وجود دارد.

مذهب: یکی از عواملی که بر رضایت جنسی تاثیرگذار است، مذهب می باشد. چرا که نگرشهای بعضی از جوامع درمورد مسائل جنسی و مذهب به صورتی است که ممکن است میل جنسی را محدود و یا منع کند. از طرفی اغلب مذاهب روابط خارج از چهارچوب ازدواج را منع می نمایند. محققین در تحقیقی به این نتیجه رسیدند که درک فرد از مذهب نیز به میزان قابل توجهی بر رضایت جنسی اثر می گذارد. درحالیکه از جنبه روانی، میزان حضور در کلیسا در طول یک سال گذشته بر رضایت جنسی تاثیری نشان نداده است.

رضایت از زندگی زناشویی: نتایج پژوهش های بسیاری در ایران نشان داده که رضایت از زندگی زناشویی به میزان زیادی با رضایت جنسی در ارتباط است. تاثیرات رضایت جنسی بر رضایت از زندگی زناشویی به وسیله سن و سطح تحصیلات تعدیل می شود یعنی در شرایط یکسان، هر تغییری در رضایت جنسی ایجاد شود منجر به تغییر بیشتر زندگی زناشویی در افرادی می شود که سطح تحصیلات بالاتری دارند. همچنین افزایش رضایت جنسی، در زنان منجر به افزایش بیشتر در رضایت از زندگی زناشویی آنها گشته، یعنی بهبود رضایت جنسی در افزایش رضایت از زندگی زناشویی زنان موثر است. رضایت جنسی در مواقع ضعف روابط زوجین می تواند موجب رضایت بیشتر از زندگی زناشویی شود. در واقع رضایت جنسی ممکن است برخی از اثرات منفی ضعف روابط زناشویی زوجین را بهبود بخشد، به ویژه در زوجینی که مهارتهای ارتباطی قوی دارند، این حالت بیشتر مصداق دارد.

احساسات و عواطف: رضایت جنسی علاوه بر تحریکات فیزیکی با احساسات و عوطف انسان نیز ارتباط دارد بطوریکه در بین زنان میزان رضایت جنسی با میزان علاقه مندی به همسر و زندگی مشترکشان ارتباط تنگاتنگ دارد. حتی معیارهایی که بیانگر کیفیت ارتباط فردی هستند با رضایت جنسی مرتبط اند، بر این اساس لارنس و بایرز مدل ارتباط بین فردی رضایت جنسی را پیشنهاد نمودند. بر اساس این مدل، ارتباط رضایتمندانه با ارتباط جنسی بهتر و درنتیجه سطح رضایت جنسی بالاتری همراه است. ارتباط بین رضایت جنسی و ارتباط رضایتمندانه نزدیک به یکدیگر بوده، به طوریکه برخی از پژوهشگران بر این عقیده اند که ممکن است بین این دو متغییر ارتباط دوطرفه وجود داشته باشد. از طرف دیگر ممکن است ارتباط علی و معلولی رضایت جنسی و ارتباط رضایتمدانه در زنان و مردان متفاوت باشد. چنانچه در زنان، هنگامی رضایت جنسی حاصل خواهد شد که ارتباط جنسی در غالب رابطه عاطفی و احساسی صورت گیرد. در مقابل، مردان، انگیزه قوی جهت انجام فعالیت جنسی داخل یا حتی خارج از ارتباط طولانی مدت دارند، همچنین مردان درمقایسه با زنان انگیزه بیشتری جهت فعالیت جنسی دارند. عدم وجود ارتباط رضایتمندانه پیش گویی کننده احتمال قطع ارتباط در زنان است، درحالیکه رضایت جنسی در مردان پیش گویی کننده قطع ارتباط است. بنابراین شاید بتوان این چنین نتیجه گیری کرد که کاهش در رضایت جنسی مردان منجر به کاهش در ارتباط رضایتمندانه خواهد شد، در حالیکه در خانمها عکس این حالت مصداق دارد، یعنی کاهش در ارتباط رضایتمندانه منجر به کاهش رضایت جنسی در زنان خواهد شد. درواقع زوجین ناراضی از نقصان مهارت های ارتباطی رنج می برند که موجب می شود آنان از برقراری ارتباط موثر محروم بمانندد و این نقصان خود موجبات نارضایتی را فراهم می نماید. با توجه به این که روابط جنسی یک ارتباط دونفره است، لذت و رضایت طرف مقابل، می تواند در کسب رضایت فرد نیز موثر باشد. بنابراین زوجین بایستی به ادای کلمات محبت آمیز پرداخته و به یکدیگر بگویند که چه احساس خوبی نسبت به یکدیگر دارند! زیرا چنین رابطه ای می تواند سبب نزدیکی زوجین و ایجاد ارتباط عمیق عاطفی میان آنان شود که این موضوع به ویژه در زنان می تواند منجر به کسب رضایت جنسی بهتری شود. اما در مردان تحریکات بدنی نقش مؤثرتری را در کسب رضایت جنسی ایفا می کند و به همین دلیل نیز آنان قادرند حتی با افرادی که به ایشان علاقمند نیستند نیز به اوج لذت جنسی برسند. درحالیکه در زنان چون کسب رضایت جنسی بیشتر به ارتباطات عاطفی و حسی میان زوجین وابسته است و تحریکات بدنی در درجه دوم اهمیت قرار دارد، لذا اکثر زنان صرفا در صورت علاقمندی به همسرشان می توانند به اوج لذت جنسی برسند. بنابراین در جریان عشق ورزی، زوجین می بایست به تحریکاتی نظیر ادای جملات محبت آمیز که جنبه روحی دارند، نیز توجه داشته و بایست به برقراری رابطه جنسی کاملا نزدیک و باز که بتوانند احساسات و تمایلات خویش را بیان کنند همت گمارند. در چنین شرایطی، زندگی زوجین آنچنان در هم می آمیزد که مانند یک روح در دو بدن می شوند و در هر لحظه وقف شادی یکدیگر گشته، به طوریکه مایل نیستند هیچ لذتی را به تنهایی تجربه کنند. بسیارند مردانی که بدون توجه به شرایط روانی و جسمی همسرانشان، علاقه دارند که قبل از خواب حتما هم آغوشی داشته باشند و همچون یک عمل مکانیکی در ضمن صحبت های متفرقه، غرایز درونی خود را فروکش نمایند. اگر چه زنان ناخواسته گاهی به چنین عملی با چنان شرایطی تن می دهند ولی اغلب این امر از روی رغبت و رضایت نیست. امروزه مردان باید بدانند که زنان از رابطه جنسی و هم آغوشی، تلقی خاصی دارند و تا از هر نظر آمادگی نداشته باشند تن به یک رابطه جنسی خواستنی و لذتبخش نمی دهند. مسئله دیگر آن که زنی که عمیقا از شوهرش رنجیده و یا زنی که از مشکل یا نگرانی مهمی رنج می برد، معمولا قادر نیست که یک رابطه جنسی خوب داشته باشد. نتایج مطالعات در ایران نشان می دهد که عوامل مرتبط با نارضایتی جنسی به ترتیب شیوع عبارتست از: عدم رضایت از همسر، مسائل و مشکلات زندگی، خجالت کشیدن، درد موقع نزدیکی، خشونت همسر، احساس عدم جذابیت در خود و سردمزاجی در همسر و بنا به علل مختلف لذت نبردن از عمل جنسی می باشد. یکی از این علل می تواند سرکوب جنسی در زن باشد که به میزان زیاد با بهداشت جنسی مرتبط است و به نظر می رسد که بر رضایت جنسی بیش از عملکرد جنسی و اختلالات آن اثر داشته باشد. “قدرت جنسی” گویای این است که در مسائل جنسی چه کسی تصمیم گیرنده است. اگر زن سالاری یا مردسالاری در روابط حکمفرما باشد، در هر دو صورت، احتمال اختلالات جنسی و عدم رضایت بیشتر خواهد بود. با توجه به مطالب ذکر شده زوجین زمانی در زندگی زناشویی خویش موفق خواهند شد که ارتباطشان را از نظر روحی نیز رشد داده و به تکامل برسانند. بنابراین در این میان هیجانهای جنسی و سازگاری زوجین در روابط جنسی راهی برای برآوردن این مهم و همراه بودن در زندگی زناشویی می باشد.

منبع: کتاب سلامت جنسی و زناشویی زوجین (نویسندگان: اعظم رحمانی، سیمین تعاونی و لیلا الله قلی)

درباره ترم آخر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *